Hura! bi lahko rekli, saj sta kakovostna, trajnostna in priročna, poleg tega pa nam tudi čudovito popestrita jedilnik. Če v trgovini že dolgo niste pogledali v zamrzovalnik, vam zaupamo, da je vedno zanesljiv zamrznjeni grah dobil zanimivo družbo: mešanice zelenjave za različne jedi od minešter do azijskih jedi iz voka, zamrznjene gobe, že narezano čebulo in cel kup zelenjave z žiti, ki so zdrava alternativa kosilom v menzah, če jih vzamemo s seboj na delovno mesto in jih pogrejemo v mikrovalovni pečici. Tudi pri sadju je ponudba prijetno pestra: poleg klasičnega jagodičevja so na voljo tudi mešanice različnega sadja, ki jih lahko uporabimo bodisi za napitke bodisi za peciva, prelive in še marsikaj.

Sveže ni vedno najboljše

Eden od ključnih nesporazumov je, da je zamrznjena hrana slabe kakovosti, čeprav je res nasprotno. Zamrzovanje je najboljši in najbolj naraven način za ohranjanje hranil in okusa v hrani, saj ne potrebujemo konzervansov. Ohlajena hrana v hladilniku se razkraja, zamrznjena hrana pa je popolnoma stabilna, okus in hranila so v njej kot zaklenjeni. Študije kažejo, da so zamrznjeni pridelki lahko enako hranljivi – ali še bolj – kot sveži, ki do nas pripotujejo z drugega konca sveta, zorijo na poti in so dolgo shranjeni v hladilniku. Ravni vitamina C v borovnicah, ki so jih zamrznili takoj po nabiranju, in pravkar nabranih borovnicah, so približno enake. Sveže borovnice, tri dni shranjene v hladilniku, pa imajo precej manj vitamina C. Do tega pride, ker začnejo nekatera hranila takoj po nabiranju razpadati, hlajenje pa ta proces sicer upočasni, a ga ne ustavi. Ker so nekateri sveži pridelki nabrani, še preden so zreli, nato pa tedne in mesece shranjeni v hlajenih tovornjakih in hladilnicah, preden sploh pridejo do domačih hladilnikov, to pomeni resnično tveganje izgube hranil. Po drugi strani pa sodobna tehnologija zamrzovanja omogoča, da sadje in zelenjava na hitro zamrzneta v nekaj urah, potem ko sta nabrana. Znanstveniki se strinjajo, da sta na splošno sveža in zamrznjena sadje in zelenjava prehransko podobna in so razlike med njima praviloma majhne in skoraj ne vplivajo na celotno kakovost prehrane.

Šest prednosti zamrznjenega sadja in zelenjave:

1. Vedno sta na zalogi v domačem zamrzovalniku,

2. Hranila, celo občutljiv vitamin c, se ohranijo,

3. Sta brez konzervansov,

4. Porabimo ju le toliko, kolikor ju potrebujemo,

5. Prihranita nam čas, saj ju ni treba prati, čistiti, lupiti, rezati,

6. Popestrita jedilnik, saj si ju brez težav privoščimo tudi zunaj sezone.

Trajnostno

Zamrznjeni izdelki ne potrebujejo dodanih konzervansov, ker mikroorganizmi, ki povzročajo kvarjenje hrane, pri tako nizkih temperaturah ne morejo rasti. Zato je zamrznjena hrana zlasti privlačna za vse, ki niso naklonjeni konzervansom. Vedno bolj zaželena pa je tudi zaradi vse večjih skrbi z zavrženo hrano. Izdelki, kot so zamrznjena zelenjava in sadje ali na primer sesekljana zelišča, ki jih zamrznemo sami, nam omogočajo, da vzamemo iz zamrzovalnika točno toliko živila, kot piše v receptu, in tako zmanjšamo količino hrane, ki bo končala v smeteh.

Spremenimo miselnost

Nekoč smo imeli zelenjavo v zamrzovalniku izključno na zalogi za vsak slučaj. Če nam ni uspelo iti v trgovino, smo iz zamrznjene zelenjave za večerjo lahko skuhali juho, pa še hitro je bila pripravljena, ker nam zelenjave ni bilo treba prati, čistiti, lupiti in rezati. Prav tako nas je zavitek zamrznjenega sadja rešil, če so se v nedeljo nenapovedano pojavili obiski: nekaj kepic vaniljevega sladoleda in vroč preliv iz jagodičevja, pa je bila sladica na mizi. A zdaj je čas, da spremenimo miselnost in navade, in zamrznjeno sadje in zelenjavo uporabimo za celo vrsto pestrih jedi:

Kolaček v lončku

Borovničevi kruhki za trganje

Grahova juha s parmezanovimi hrski

Skledica s pečeno cvetačo in brokolijem ter prelivom iz tahinija in humusa