Recept za ljubljanski štrukelj je bil prvič objavljen v prvi izvirni slovenski kuharici iz leta 1868 in velja za najstarejši zapisani recept štruklja. Ta pomemben del kulturne in gastronomske dediščine Osrednje Slovenije je po nareku avtorice recepta Magdalene Knafelj Pleiweis zapisala njena prijateljica Neža Lesarjeva, besedilo pa je uredil še Nežin soprog Anton Lesar.

Leta 1868 je izšla prva izvirna slovenska kuharica. Prva kuharska knjiga, zapisana v slovenskem jeziku so seveda Vodnikove znamenite Kuharske bukve iz leta 1799, a so v njej zbrani recepti, prevedeni iz nemških izvirnikov.

Ljubljanski štrukelj, BIC, foto: Mankica Kranjec

Štrukelj z drugim imenom

V nemškem jeziku so v tistih časih z izrazom štrudelj opisovali jedi, ki jih pri nas poznamo kot zavitek in kot štrukelj. Zato so tudi v originalnem receptu zapisana navodila za pripravo štrudlja. Popravek je ob dopolnjenem šestem ponatisu leta 1912 uveljavila sestra Felicita Kalinšek in vse od takrat se za to dobroto uporablja izraz ljubljanski štrukelj.

Ljubljanski štrukelj je domača interpretacija avstroogrske sladice, ki ji pravimo osje gnezdo oziroma ferdinandovi krofi, tudi fernandelji. Od teh se nekoliko razlikuje po sestavinah za testo in nadevu.

Posodobljena slaščica

Nedavno so ljubljanski štrukelj kot kulinarično posebnost naše prestolnice v posodobljeni različici predstavili slaščičarki z izobraževalnega centra BIC Ljubljana, pri tem pa poskrbele, da tudi nova interpretacija ohranja lokalne in regionalne istovetnosti originalne slaščice, ki so jo stregli predvsem v mestnem okolju v času praznikov.

Francka Mršnik in Stela Špoljar avtorici štruklja, BIC, foto: Mankica Kranjec

Sestavine sodobne različice ljubljanskega štruklja: moka, kvas, sladkor, mleko, rumenjaki, smetana, mešanica marmelad, pomarančni nadev, domača vaniljeva krema, pomarančni ganaš in praženi mandljevi lističi.

Kje lahko poskusite ljubljanske štruklje?

V Ljubljani, seveda! Strežejo jih v kavarni Be Trendy, čajnici Primula in restavraciji Kult316.

OZNAKE