Pinjenec je svoje ime dobil po pinji, podolgovati leseni posodi za pinjenje, to je izdelavo masla iz smetane. Tradicionalno je to tekočina, ki ostane v posodi pri izdelavi masla, odlikuje pa ga majhna vsebnost maščob (seveda, ko pa je vsa maščoba ostala v maslu!). Takšnega, klasičnega, še danes ponujajo nekatere manjše mlekarne. Večini pinjencev, ki jih dobimo na policah domala vseh večjih trgovin, pa v mlekarnah dodajo mlečnokislinske bakterije, da zagotovijo obstojnost, pa tudi bolj gosto teksturo in kiselkast okus.

Ste že poskusili sladoled iz pinjenca?

Kako ga uporabiti?

Zaradi nežne kisline je pinjenec že sam odličen, lahkoten in osvežujoč napitek, lepo pa se poda tudi drugim jedem. Za dodatno svežino ga lahko vmešamo v solatne prelive ali z njim obogatimo juhe, omake in krompirjev pire. Odličen je za marinade, še posebno za piščanca in svinjino, saj mlečna kislina meso zmehča, ohrani njegovo sočnost in pomaga, da druge aromatične snovi iz marinade preidejo v meso. Številni ga radi dodajamo panadam, saj poskrbi za posebno rahlo ocvrto skorjico.

Če imamo dovolj časa, piščanca čez noč namočimo v pinjencu …

Pinjenec lahko uporabimo tudi kot osnovo za domači sladoled, vmešamo ga lahko v maso za skutno torto ali puding, v pecivih pa bo zagotovil sočnost in mehkobo ter pomagal pri vzhajanju, še posebno, kadar kot vzhajalno sredstvo uporabljamo sodo bikarbono (kruh s sodo, biskvit, mafini, ameriške palačinke …). Ta reagira s kislino v pinjencu, pri tem pa nastane ogljikov dioksid, zaradi katerega masa dodatno naraste. Kadar pinjenec uporabljamo kot vzhajalno sredstvo v kombinaciji s sodo bikarbono, ga je pred uporabo najbolje ogreti na sobno temperaturo. Če uporabimo mrzel pinjenec iz hladilnika, se testo utegne strditi, še preden reakcija dokonča delo, zato bo pecivo manj rahlo.

Zaradi pinjenca bo kolač še posebno rahel …

Kako ga nadomestiti?

Težko. Ko ga boste preizkusili, vas bo tako navdušil, da se mu boste le stežka odpovedali. Nekateri ga v receptih nadomeščajo z mešanico mleka in navadnega tekočega jogurta, a rezultat in okus ne bosta enaka. Spet drugi pravijo, da radi izdelujejo domači približek, tako da mleku dodajo kanček limone ali vinskega kisa in mešanico pustijo na sobni temperaturi za kakšnih 10 minut. A debata, ali je to zares pinjenec, bi se verjetno lahko kar hitro končala. Pravega nadomestka torej ni – kakšna sreča!

OZNAKE