Sestavine

  • 800 g očiščenih in pripravljenih lignjev (glej nasvete)
  • 150 g moke
  • 1 žlica kajenskega popra ali čilija v prahu
  • sončnično olje za cvrenje

kaponata

  • 1 velik jajčevec
  • 4 žlice ekstra deviškega oljčnega olja
  • 1 sesekljana čebula
  • 3 narezane vejice stebelne zelene
  • 250 g češnjevega paradižnika
  • 3 strti stroki česna
  • 1 žlica sladkorja
  • 1 žlica balzamičnega kisa
  • 150 g izkoščičenih zelenih oliv
  • 30 g kaper (soljene splaknemo)
  • pest natrganih listov bazilike

Priprava

1.

Za kaponato je treba jajčevec narezati na enako velike kocke: po dolžini ga narežemo na 1 cm debele trakove in jih nato razrežemo na kocke.

2.

V veliki ponvi segrejemo polovico olja. Čebulo pražimo 3 do 4 minute oziroma toliko časa, da se začne mehčati. Potem dodamo jajčevec in pražimo še 8 do 10 minut, da pozlatijo in se zmehčajo. Pretresemo v cedilo in postavimo nad skledo.

3.

Olje, ki odteče v skledo, prelijemo nazaj v ponev in dolijemo še malo svežega. Popražimo zeleno, paradižnike in strt česen. Potresemo s sladkorjem, prelijemo s kisom in kuhamo še 3 do 4 minute, da paradižniki spustijo sok.

4.

Jajčevec in čebulo pretresemo k zeleni. Dodamo olive, kapre in baziliko ter vse dobro premešamo. Kuhamo 5 minut, da začne rahlo vreti, nato jed solimo in popramo po okusu. Ugasnemo ogenj, pokapamo s preostankom olja in postavimo na stran.

5.

Tik preden lignje spečemo, jih pretresemo v veliko skledo. Nanje presejemo moko s kajenskim poprom, nato lignje dobro povaljamo v moki in jih začinimo s soljo. Pretresemo jih v sito in stresemo, da se znebimo odvečne moke.

6.

V ponev za cvrenje vlijemo 1 cm sončničnega olja. Olje segrejemo, da zacvrči, ko vanj stresemo kanček moke. Lignje v več porcijah pečemo 2 do 3 minute na vsaki strani, da pozlatijo in postanejo hrustljavi. Ko so pečeni, jih s prijemalko preložimo na pladenj, obložen s kuhinjskim papirjem. Zdaj jih je treba le še postreči.

7.

Na sredino krožnika postavimo 10-centimetrski kovinski obroč in ga napolnimo s kaponato (ali preprosto naredite ličen kupček). S spodnjo stranjo žlice kaponato narahlo poravnamo. Obroč previdno dvignemo, da ostane trdnjava iz kaponate okrogla. Kaponato obložimo z lignji tako, da jo bodo obdajali kot cvetovi cvet, in takoj postrežemo.

Kako pripravimo lignje

Ligenj položite na rezalno desko. Vstavimo dolg, tanek nož in ga po eni strani prerežemo. Razprostremo ga in odstranimo morebitne ostanke membrane. Če je ligenj dovolj velik, s konico noža v meso narahlo zarežemo karo vzorec, pri tem pa pazimo, da lignja ne prerežemo. Lignja narežemo na velike trikotnike, ki jih bomo pomokali in ocvrli.

Nasvet

Za ta recept uporabimo samo glavni del lignja. Taki, že očiščeni, se dobijo v večini ribarnic. Če prodajajo le cele lignje, vam jih bodo zagotovo očistili. Če plačamo cele lignje, naročimo, da očistijo tudi lovke, ki jih lahko ocvremo popolnoma enako kot glavne dele. Lignji so zelo različnih velikosti, ker pa jih tako ali tako razrežemo, velikost ni pomembna, zato je pomembnejša količina. Res dobri so sveži lignji, za ta recept pa so popolnoma sprejemljivi tudi zamrznjeni. Najboljši način za odmrzovanje lignjev je, da jih damo v cedilo, ga postavimo nad skledo in pustimo v hladilniku.

Lignje lahko pripravimo in razrežemo že dan prej in jih pomokamo tik pred cvrtjem.

Jedi, ki kot eno glavnih sestavin vsebujejo paradižnik, so okusnejše mlačne, ker se okusi lahko razvijejo in postanejo harmonični.

Kaponato lahko pripravimo en dan prej in jo nato pogrejemo, da je topla, ne sme pa biti vroča. Če jo bomo pripravili vnaprej, baziliko dodamo tik pred postrežbo, da bo jed ohranila svežino. Kaponata je tudi odlična omaka za testenine, zelo dobro se poda k pečenemu piščancu in k tuninemu, svinjskemu ali telečjemu zrezku na žaru.

Če k hrustljavim lignjem za pomakanje ponudimo majonezo z limono, so lahko tudi odlična predjed ali slastni grižljaji na zabavi s samopostrežnim bifejem.

 

27