Dodajte kavi ščepec soli
Si upate poskusiti?
piše: Barbara Slivnik
Članek je objavljen na Revija Dober tek
»Gotovo se vam je zmešalo,« si mislite, ko preberete takšen nasvet. A znanost je tokrat na naši strani.
Zapriseženi kavopivci nezanemarljivo veliko časa posvetimo iskanju tiste popolne skodelice kave. Skrbno izbiramo zrna, preučujemo arome in stopnje mletja, preizkušamo najrazličnejše načine priprave in novodobne trende pogosto spremljamo s ščepcem soli.
Z mlekom in sladkorjem? Ne hvala, samo s soljo.
Kdo bi si mislil, da se kavi tako dobro poda sol. Seveda vemo, da so jedi, ki jim dodamo malce soli, okusnejše. Pa velja isto tudi za kavo?
Ponekod po svetu, denimo v Turčiji in na Madržarskem, kavi že od nekdaj dodajajo sol, saj s tem omilijo grenkobo napitka. Trend je, sodeč po družbenih omrežjih, nedavno zajel mlajše generacije z vsega sveta, ki ščepec morske soli dodajajo tako klasični turški kavi kot kremasti vietnamski različici, ki jo postrežejo s slanim kondenziranim mlekom ali smetano.
Tudi znanost je na strani tistih, ki zjutraj pobrskajo po policah še za solnico. Kava je po naravi grenak napitek, ioni, ki so prisotni v soli, pa se povežejo z receptorji na našem jeziku in omilijo to grenkobo.
Koliko soli dodati kavi?
Najbolje je, če začnemo počasi in večji količini sveže kave (npr. džezvi ali kafetjeri za šest skodelic) dodamo četrt žličke soli. Sol lahko vmešamo v mleto kavo pred kuhanjem ali začinimo že pripravljen napitek. Sol bo že v majhnih količinah omilila grenkobo in izpostavila morebitne sadne note v kavni mešanici. Če je bomo dodali preveč, pa bomo seveda hitro okusili slanico.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.