Sestavine

ganaš

  • 7 strokov kardamoma
  • 4 dl sladke smetane
  • 100 g belega kristalnega sladkorja
  • 200 g bele čokolade
  • 180 g temne čokolade s 100 % ali 99 % kakava
  • 25 g masla, narezanega na majhne koščke in zmehčanega
  • sol
  • 1 žlička vaniljeve arome
  • 1,5 dl polnomastnega mleka

osnova

  • 200 g čokoladnih keksov
  • 75 g stopljenega masla
  • 3 žlice sladkorja (belega ali svetlo rjavega)
  • maslo za model

Priprava

1.

Stroke kardamoma stremo v možnarju, nato semena in luščine stresemo v srednje veliko kozico. Prilijemo smetano, vsujemo sladkor, pomešamo in nežno segrevamo, dokler ne začne nežno vreti. Kozico odstavimo in pustimo, da se mešanica 30 minut prepaja.

2.

Medtem v multipraktiku drobno sesekljamo belo čokolado in jo stresemo v srednje veliko skledo. V multipraktiku sesekljamo še 100 oziroma 99 % čokolado, jo stresemo v drugo skledo in dodamo na koščke narezano zmehčano maslo. Vsako čokolado začinimo s ščepcem soli.

3.

Pečico segrejemo na 180 °C in rahlo namastimo model za pite premera 23 cm z nažlebljenim obodom ali model za torte. Multipraktika ni treba očistiti, vanj samo stresemo kekse in jih zmeljemo v fine drobtine. Dodamo stopljeno maslo in sladkor ter zmešamo, da je mešanica videti kot mokra mivka. Mešanico razporedimo po dnu modla in jo dobro pritisnemo. Model postavimo na velik pekač in pečemo 10 minut, nato pustimo, da se popolnoma ohladi.

4.

Ko je osnova hladna, odišavljeno smetano segrejemo do nežnega vrenja. Polovico smetane precedimo na belo čokolado in zmešamo. Ostankom v kozici prilijemo mleko, spet segrejemo, nato mešanico precedimo na temno čokolado z maslom in zmešamo. Trajalo bo nekaj minut, da se bo čokolada popolnoma stopila.

5.

Ganaš iz temne čokolade zlijemo na osnovo, 3 žlice ga prihranimo. Postavimo v hladilnik za 15 minut oziroma toliko, da se komaj strdi. Potem temni ganaš prelijemo z belim, nazadnje pa okrasimo s prihranjenim temnim ganašem, ki ga v 6 kapljicah razporedimo na pito v krogu, eno kapljico pa kanemo na sredino. Z nabodalom narišemo vrtince. Postavimo v hladilnik za najmanj 4 ure, še bolje pa čez noč, da se ganaš strdi. Pito vzamemo iz hladilnika 30 minut prej, preden jo postrežemo.

Čokolada

Čokolada je živilo, ki ima največ antioksidantov in, kadar ne vsebuje nobenih dodatkov (oreškov, sadja ali polnil), ima zelo dolg rok trajanja, približno dve leti. Hraniti jo moramo na temperaturi med 16 °C in 18 °C, na temnem prostoru s čim manj vlage. Ena največjih napak je, če čokolado hranimo v hladilniku.

Kadar na površini tablice čokolade opazimo belino, je to znak, da ni bila pravilno shranjena. Če je bila izpostavljena previsoki temperaturi, je na njej nastal t. i. maščobni cvet, kar pomeni, da se je ob topljenju kakavovo maslo dvignilo na površino, pri ponovni ohladitvi pa so se kristali kakavovega masla nepravilno razporedili. Taka čokolada je še vedno užitna in njen okus ni spremenjen. Če bi jo ponovno pravilno temperirali, bi se njena površina spet lesketala. Kadar pa je čokolada izpostavljena vlagi, se na njeni površini pojavi t. i. sladkorni cvet, kar pomeni, da se je zaradi vlage iz čokolade izločil sladkor. Tudi v tem primeru je čokolada sicer užitna, a bistveno slabšega okusa, na površini pa čutimo kristale sladkorja. Sladkorni cvet ločimo od maščobnega po tem, da lahko kristale sladkorja na površini odstranimo z vlažno krpico.

Nasvet

Pri roki imejmo kozico z vročo vodo – če se čokoladni ganaš ne stopi popolnoma ali če se strdi med sestavljanjem pite, skledo preprosto postavimo na kozico in pomešamo, da spet postane tekoč. Pito najlaže razrežemo, če nož namočimo v vročo vodo, ga osušimo in potem režemo.

4