Ne le da lovor lahko dodajamo zelo širokemu naboru jedi – v njih tudi opravi številne naloge, o katerih se večini ljudi niti ne sanja. Zagotovo že veste, da lovor vpliva na to, da se »eksplozivne« jedi v našem črevesju manj oglašajo. Za to se lahko zahvalimo njegovemu protimikrobnemu delovanju, ki onemogoči razmnoževanje bakterij, kvasovk in virusov, ki bi lahko v naših prebavilih ustvarili nadležne pline. Ker ob tem odlično zajezi nevarno razmnoževanje salmonele, listerije in E. coli, naj spremlja tudi juhe in raguje, meso in mesne omake, pečenke in enolončnice.

Lovor v jedeh torej ni le dodatek, temveč ima tudi »čistilno« vlogo. Je namreč ena redkih začimbnic, ki jo dodamo že na začetku kuhanja. Fižol, ješprenj in druge jedi dobesedno kuhamo v lovorovem čaju. Poleg močnega protimikrobnega delovanja ima lovor posebno vlogo tudi pri prebavi. Ali veste, da spada med začimbnice, ki znajo držati na vajetih celo sladkor? Če krompir pečete v pečici, ga zložite na lovorove liste. Nastane zelo aromatična gurmanska specialiteta, ob tem pa se glikemični indeks krompirja občutno zniža. Ena od preverjenih specialitet je tudi krompir v oblicah, ki ga zarežemo po sredini, v zarezo pa vstavimo list lovora – tako kot bi dali šunko med dve rezini kruha.

Ali veste, da je lovor edina začimba, pri kateri ne nabiramo mladih listov, temveč lanskoletne, ker je v njih več arome? In da je lovor ena od redkih začimbnic, katere posušen list ima močnejšo aromo kot svež? Sveži listi lahko pogrenijo jed, suhi pa razvijejo posebno sladkasto aromo brez trpkogrenkih primesi. Zadostuje že, da liste sušite nekaj dni. Če pa imate nekaj let stare, bodite brez skrbi. Če so dobro shranjeni, njihova aroma dolgo kljubuje času.

Lovor proti moljem

Razloga, da bi lovor dolgo čakal, preden ga uporabimo, ni. Vse liste, ki so ostali od prejšnjega leta, uporabite za varovanje žit, moke ali riža pred molji. Nekaj lovorovih listov v steklenem kozarcu lepo aromatizira riž. Tudi suho sadje ni več paša za črve in molje, če ga varuje lovorovo eterično olje. Ko odkrijete, kje vse ga lahko uporabljate, vam bo listov še prehitro zmanjkalo.

Oster kot britev

Lovorov list je tudi po večurnem kuhanju tako oster, da lahko zareže v sluznico želodca. To se lahko zgodi, če iz fižola, ki ga želimo zmiksati v juho, pozabimo vzeti lovor. Razrezani delčki so še vedno nevarni, zato lovor vedno odstranite, preden s paličnim mešalnikom zmiksate jed.

Namesto konzervansa

Ker deluje proti širokemu spektru mikrobov, ga obvezno dodajte v vloženo zelenjavo in raznim paštetam. Odlično se prileže kislim kumaricam, jetrnim in ribjim paštetam, tofuju …

OZNAKE