Okus jedi bo odvisen od kakovosti gomolja, načina pridelave, shranjevanja in priprave, predvsem pa od sorte oziroma jedilnega tipa izbranega krompirja. Čeprav bi si želeli, da bi nam nekdo enkrat za vselej razložil, katera sorta je tista ravno prava za izbrano jed, je to vse prej kot preprosto. Pa vendar …

V modi vse leto

Glede na čas pridelave delimo sorte na zgodnje, srednje zgodnje, srednje pozne in pozne, kar je pravzaprav čudovito, saj lahko krompir na krožnikih menjamo sezonsko. Kaj je v modi spomladi? Droben in slasten kifeljčar, ki ga neolupljenega na hitro popečemo v pečici, ali pa priljubljeni slovenski sorti kresnik in slavnik (ta zraste že v rastlinjaku). Ker ohranijo čvrsto strukturo in se ne razkuhajo, so za kuhanje in pečenje med zgodnjimi sortami primerni maris bard (bele barve), marabel, anuschka, corinna (rumene barve), adora (krem do svetlo rumene barve) in druge. Vsestransko uporabne so sorte, kot so riviera, red scarlet, kleopatra in stari sorti jaerla in primura. Zgodnje sorte so večinoma primernejše za pečenje in kuhanje, nekatere pa tudi za pripravo pireja, ne pa za cvrenje. Izjema je zgodnja sorta bellarosa z ovalno okroglimi debelimi gomolji z rdečo kožico, iz katere lahko pripravimo pomfrit, pa tudi njoke, saj ima več škroba. Med zgodnje sorte spadajo tudi arinda, sinora, pa tradicionalni slovenski sorti vesna in jana, ki že izginjata z naših vrtov in njiv. Zgodnje sorte lahko uporabimo kot mladi krompir, nekatere, na primer belarosso, pa lahko tudi dobro skladiščimo za ozimnico.

Sicer za dolgotrajnejše skladiščenje in ozimnico v Sloveniji pridelujemo predvsem srednje zgodnje in srednje pozne sorte, ki jih največkrat pobiramo septembra. Ker dozorijo pozneje, imajo daljšo dobo mirovanja in skladiščene ne kalijo, lahko primerno shranjene uporabljamo skoraj do konca julija.

Številne poznejše sorte šele po nekaj mesecih skladiščenja razvijejo poln okus. Tak krompir ima več škroba, med najbolj priljubljeni slovenski sorti pa spadata sora in krka. Vsestransko uporabne tuje sorte so še rdeče desiree, rudolf in red fantasy ter rumene jelly, otolia, bernina. Primerne so za pripravo krompirja v kosih, pireja in za peko, iz krompirja sorte jelly pa lahko ocvremo odličen pomfrit. Med poznimi sortami sta verjetno najbolj poznani agrija (rumene barve) za peko in cvrtje ter fabula, ki slovi po tem, da se zlepa ne razkuha.

Krompir delimo na različne jedilne tipe (tip A, B, C, D in prehodna tipa AB in BC) tudi glede na vsebnost škroba, ki vpliva na njegovo rahlost. Priročno tabelo, predvsem pa obilico nasvetov in receptov za slastne jedi iz krompirja, poiščite v oktobrski številki revije Dober tek.

Zanimivost

Kot zanimivost – oranžni gomolji tako imenovanega sladkega krompirja sploh niso v sorodu z navadnim krompirjem. To velja tudi za topinambur, jam in nekatere druge gomolje, ki pa jih zaradi podobne sestave in okusa pripravljamo na podoben način kot krompir.

OZNAKE