Bučna semena in bučno olje
Članek je objavljen v reviji Dober tek, oktober 2022
So vam všeč bučnice in bučno olje?
Ljubitelji skoraj zasvajajočega grickanja bučnih semen se morajo oktobra lotiti njihove priprave. To je čas, ko buče izdolbemo in semena očistimo ter osušimo s papirnatimi brisačkami. Nato jih po okusu začinimo s soljo in malce masla, dodamo pa jim lahko tudi druge začimbe: čili, dimljeno papriko ali kumin. Razporedimo jih po pekaču, ki smo ga obložili s papirjem za peko, in pol ure pečemo v pečici, segreti na 150 °C. Ponudimo lahko še topla ali pa jih ohladimo in shranimo v zaprtem kozarcu. Najboljša semena za grickanje ali pripravo izjemno kakovostnega bučnega olja ponuja avtohtona slovenska sorta golica, ki so jo v register prvič vpisali leta 1974, čeprav so jo v Pomurju začeli vzgajati že okoli leta 1930. Ime nam pove, da so semena gola, brez trde bele lupine, in jih zato ni treba luščiti. Zaradi ustreznih klimatskih razmer buče golice pri nas gojijo na severovzhodu države, njihova semena pa uporabljajo tudi za pripravo prvovrstnega štajersko prekmurskega bučnega olja, ki je leta 2012 pridobilo tudi posebno geografsko označbo in ga prideluje peščica slovenskih pridelovalcev, združenih v GIZ Golica.
Odlično bučno olje
Slovenskemu bučnemu olju bi veljalo nameniti več pozornosti, saj že leta žanje mednarodne uspehe in ne navdušuje le prebivalcev severovzhodne Slovenije, ki bi si ga najraje postregli že zajtrk, temveč tudi vse več prebivalcev in obiskovalcev naše dežele. Tradicionalni način pridobivanja bučnega olja se začne z izbiro primernih bučnih semen, ki jih pred stiskanjem mehansko in termično obdelajo – zmeljejo, umešajo z vodo in prepražijo. Rezultat je gosto bučno olje bogatega okusa in intenzivne zelene barve. Pri nekoliko sodobnejšem postopku hladnega stiskanja pa uporabijo cela, nepražena bučna semena, ki jih stiskajo s posebnimi stiskalnicami. Pri toplem stiskanju za liter bučnega olja uporabijo približno tri kilograme, pri hladnem stiskanju pa tudi več kot šest kilogramov semen. Hladno stiskano bučno olje je nekoliko svetlejše, okus in vonj pa sta nežnejša.
Bučno olje je primerno za dodajanje številnim jedem, od solat, omak in namazov, do zabel, juh, raznolikih glavnih jedi ter sladic – z njim lahko pokapamo tudi pecivo z bučnimi semeni in celo vaniljev sladoled.
Solatni preliv z bučnim oljem in bučnicami
Gobova juha s koruznim zdrobom in bučnim oljem
Gorska leča z mesnimi cmoki in timijanom
O bučah podrobneje pišemo v oktobrski številki revije Dober tek.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.