Ste se že spoprijateljili s hariso?
piše: Barbara Slivnik
Članek je objavljen v reviji Dober tek, oktober 2020
Ko boste hariso enkrat dobro spoznali, si boste težko predstavljali življenje brez nje. Veseli nas, da lahko z našimi recepti pripomoremo k temu prijateljstvu.
Harisa je pikantna mešanica začimb, značilna za severnoafriško in bližnjevzhodno kulinariko. Kot za druge začimbne mešanice tudi za hariso velja, da nima enotnega recepta, njena glavna sestavina pa so najrazličnejše vrste rdečega čilija.
Najpogosteje jo uporabljajo v obliki paste z dodanim oljčnim oljem, paradižnikovo omako, česnom in drugimi začimbami, npr. meto, koriandrom, orientalsko kumino ter kajenskim poprom. Čilije ter druge sestavine pogosto tudi popečejo, da zagotovijo intenzivnejši okus. Harisa variira tako po okusu kot strukturi – od povsem mile do hudo pekoče, od tekoče omake pa do goste paste. Odlična je tudi z dodano ostrino soka citrusov (dodajajo ji tudi vložene limone) ali kisa, prav posebna pa je tista, ki ji dodajo posušene liste vrtnic ali rožno vodo – tako obogateni harisi pravijo rožna harisa.
Pripravite jo sami
Hariso kot predpripravljeno pasto kupimo v kozarčku, pločevinki ali tubi, na voljo pa je tudi v obliki suhe začimbne mešanice – slednji lahko pred uporabo dodamo še oljčno olje. Mešanico lahko pripravimo tudi sami: v terilniku z možnarjem stremo različne suhe čilije, semena kumine, koriandra in orientalske kumine, posušene liste mete in malo soli. Suhi mešanici dodamo še par strokov česna in jo zalijemo z oljčnim oljem, da dobimo želeno strukturo. Z receptom se lahko še nekoliko poigramo in mu v skladu s tradicijo dodamo kaj povsem svojih sestavin, ki naj ostanejo družinska skrivnost. Mešanico prelijemo v kozarček, da se začimbe ustalijo, nato pa jo shranimo v hladilnik.
Harisa se lepo poda celi paleti jedi, zato se ne smemo ustrašiti pokušanja in kombiniranja. Uporabimo jo kot marinado za piščanca, ribe ali druge vrste mesa, ki jih pripravljamo v pečici ali na žaru. S hariso začinimo juho ali enolončnico, izboljšamo jogurtovo pomako ali popestrimo humus ter kuskus. Dodamo jo popečeni zelenjavi, omaki za testenine, umešanim jajcem, sendvičem … ali pa jo preprosto pomešamo z oljčnim oljem in vanjo pomakamo sveže pečen kruh.
To so naši najljubši recepti s hariso:
Fižolova enolončnica s klobaso in hariso
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.