Lani je Slovenija v regijskem finalu za JV Evropo in Mediteran imela kar dva tekmovalca, Mojmirja Šiftarja in Žigo Koprivca. Slednji je domov odnesel tudi nagrado S.Pellergino za družbeno odgovornost. Vse do 19. junija se lahko preko spletnega obrazca na tekmovanje prijavijo mladi kulinarični ustvarjalci in ustvarjalke, stari manj kot 30 let (rojeni od 20. februarja 1994 dalje) in se potegujejo za predstavitev na svetovnem kulinaričnem odru.

Z najavo nove edicije S.Pellegrino Young Chef Academy se je po vsem svetu, tudi v Sloveniji,  pričelo iskanje mladih kulinaričnih talentov, ki ga pri nas vodi Lili Vodušek, produktna vodja blagovne znamke S. Pellegrino za Slovenijo pri podjetju Merit HP, ki našim udeležencem pomaga skozi celoten proces – od prijave do nastopa na tekmovanju. »Sodelovanje mladim predstavlja nepozabno priložnost predstavitve pred očmi svetovne kulinarične javnosti. Omogoči jim vpogled v globalno kulinarično sceno, vzpostavitev stikov z najpomembnejšimi chefi na svetu, prinese kopico novega znanja, sodelovanje z izjemnimi mentorji, stkejo pa se tudi povezave in prijateljstva z mladimi kolegi z vsega sveta,« je prednosti sodelovanja na S.Pellegrino Young Chef Academy naštela Lili Vodušek in poudarila, da je udeležba Slovenk in Slovencev izjemnega pomena tudi za prepoznavnost slovenske kulinarike v svetu.

Mladi kulinarični ustvarjalci, ki se bodo odločili za prijavo, bodo morali predložiti recept za izjemno jed, ki izraža osebno vizijo, edinstvene veščine in izvirno ustvarjalnost mladega chefa ali chefinje. Poleg starostnega pogoja in trenutne zaposlitve morajo prijavljeni imeti vsaj leto dni izkušenj na položajih Executive Chef, Chef de Cuisine, Sous Chef, Chef de Partie ali  Commis Chef, pri čemer ni nujno, da so vse leto delali v isti restavraciji.

Na tekmovanje se vsako leto prijavi na tisoče mladih z vsega sveta, med katerimi Mednarodna šola italijanske kulinarike ALMA poišče talente za sodelovanje na regionalnih finalih, ki bodo v drugi polovici leta potekali po vsem svetu. Slovenija je umeščena v regijo JV Evropa in Mediteran (iz katere je izločena Italija). Lani smo bili ena od le dveh držav, ki si je v regijskem finalu za JV Evropo in Mediteran priborila dve mesti. Naše barve sta zastopala Mojmir Šiftar, ki mu je kot mentor stal ob strani Tomaž Kavčič, ter Žiga Koprivc, ki ga je mentoriral Marko Magajne. Oba slovenska chefa sta na tekmovanju nastopila izjemno ter navdušila sodnike, Žigov krožnik s slovensko postrvjo, lipo in medom pa je osvojil tudi pomembno nagrado za S.Pellegrino za družbeno odgovornost.

S. Pellegrino Young Chef Academy pa ni le kulinarično tekmovanje, temveč tudi ambiciozen projekt za globalni napredek. Organizatorji so prepričani, da moč gastronomije sega tudi izven kuhinje in lahko predstavlja gonilo oprijemljivih družbenih sprememb.

Regionalni zmagovalci se bodo seveda pomerili še na velikem finalnem dogodku za nagrado S.Pellegrino Young Chef Academy 2024-25. Da bi osvojili naslov, bodo morali navdušiti globalno žirijo, ki jo bo sestavljalo sedem uglednih in mednarodno priznanih kuharskih mojstrov in mojstric. Članom velike žirije pravijo tudi »sedem modrecev«, saj gre za najboljše, najizkušenejše in najbolj priznane chefe na svetu, med njimi je bila 2018 tudi Ana Roš. A za zmago ne bodo dovolj le resnično izjemne kuharske sposobnosti, zmagovalec ali zmagovalka lahko postane le tisti, ki bo žirijo prepričal tudi s svojimi stališči in se izkazal kot človek, ki lahko postane generator pozitivnih sprememb v svetu gastronomije.

Poleg zmag na regionalnih in globalnem finalu se bodo prijavitelji potegovali tudi za tri dodatne nagrade, namenjene priznanju različnih prepričanj mladih kuharjev in njihovih pristopov k ustvarjanju pozitivnih družbenih sprememb skozi hrano. To so:

• Nagrado za družbeno odgovornost S.Pellegrino: glasuje Sustainable Restaurant Association, ki vodi program Food Made Good, največji program in globalna skupnost za trajnost v gostinstvu. Zmagovalna jed predstavlja načelo, da je hrana najboljša, ko je rezultat družbeno odgovornih praks. Na lanskem regionalnem finalu jo je prejel Slovenec Žiga Koprivc.

• Nagrada Acqua Panna Connection in Gastronomy: glasujejo mentorji, prejme pa jo avtor jedi, ki najbolje predstavlja kulturno dediščino kuharjeve rodne regije. Jed izpostavlja tradicionalne kulinarične prakse, nadgrajene s sodobno osebno vizijo in tako vzpostavlja povezavo med preteklostjo in prihodnostjo.

• Nagrada Fine Dining Lovers Food for Thought: glasuje spletna skupnost Fine Dining Lovers, nagrado dobi kuhar, ki z avtorsko jedjo najbolje predstavlja svoja osebna prepričanja.