Riž ima to posebno moč, da je ocena potrebne količine, ki jo potrebujemo za pripravo jedi, sila izmuzljiva. Mimogrede se zgodi, da se znajdemo s polnim loncem kuhanega riža, čeprav smo ustrezno odmerili skodelice.

Kako porabiti ostanke riža?

Trajnostna naravnanost je v zadnjem času postala izrazito priljubljena besedna zveza, čeprav smo jo v obliki vodila Stran pa ne bomo metali! večinoma ponotranjili že v ranem otroštvu. Zdi se, da smo vmes nanjo le nekoliko pozabili, poln lonec riža pa se zdi kot idealna priložnost, da se vrnemo k osnovam.

Riževa solata s kozicami

Ohlajenega riža se marsikdo nostalgično spominja iz receptov za popolno solato za piknike – tradicionalno smo mu dodali tunino, drobno sesekljano papriko in paradižnik, morda še koruzice in mlado čebulo ter preliv iz kisle smetane ali majoneze. V posodobljeni in malce po azijsko zapeljani različici pa riževo solato pripravimo tako, da ohlajenemu kuhanemu rižu dodamo kuhane kozice, mlado špinačo, mango, čili in koriander, za preliv pa izberemo sojino omako, sezamovo olje, rižev kis in malce rjavega sladkorja. Še bolj v trendu se bomo počutili, če bomo solato ločeno po plasteh zložili v večji kozarec za vlaganje in se z zdravo in izvirno malico pohvalili pred sodelavci.

Riževi polpeti

V ohlajen kuhan riž vmešamo moko, dve jajci in nariban dobro topljiv sir, na primer edamec. Nato oblikujemo polpete in jih hrustljavo zapečemo na olju. Odlično se podajo k sočnemu zrezku in skledi solate.

Riževa omleta

V večji skledi razžvrkljamo jajca, dodamo najljubši nariban sir, sol in poper, nato pa vmešamo še ohlajen riž. Sestavine prelijemo v globljo naoljeno ponev in se lotimo priprave omlete. Ko opazimo, da po robu postaja rjava, jo previdno obrnemo in popečemo še na drugi strani.

Ocvrte riževe kroglice

Sicilijanski riževi grižljajčki, pravijo jim arancini, se zdijo popolna, skoraj pregrešna izbira. Na olju popražimo sesekljano čebulo in česen, ko čebula postekleni, pa vse skupaj vmešamo v ohlajen riž, ki smo mu dodali izdatno porcijo naribanega parmezana, sol in poper, ter mešamo, dokler ne dobimo povezane mase. Razdelimo jo na enake dele in z navlaženimi rokami okrog manjših koščkov narezane mocarele oblikujemo kroglice. Te nato paniramo v moki, jajcu in drobtinah ter previdno ocvremo v olju.

Narastek z rižem

Za sladkosnede bomo ubrali bližnjico do še enega spomina iz otroštva – riževega narastka. Kuhan riž preložimo v namaščen pekač, dodamo mleko, sladkor, jajca in prašek za pripravo vaniljevega pudinga. Sestavine dobro premešamo in v pečici pečemo na 160 °C, dokler narastek ne postane kompakten. Odličen je s prilogo svežega sadja ali kompota.

Idej nam ne zmanjka

Kuhan riž je čudovita osnova za raznovrstne pisane sklede, ki jim lahko dodamo poljubno zelenjavo, meso, ribe, rakce ali tofu, izpopolnimo pa z oreški, kalčki in najljubšimi prelivi. Odlična izbira je tudi pražen riž, zelo poenostavljena izbira pa kuhan riž, ki ga za popestritev dodamo krepki spomladanski mineštri ali bistri ribji juhi.

 

:::

Prikazna fotografija: Cup of couple / Pexels