Kako uporabiti žafran?
piše: Barbara Slivnik
Članek je objavljen v reviji Dober tek, september 2022
Žafranu pravijo tudi rdeče zlato ali kralj začimb.
Žafran uspeva v vremensko ugodnem pasu, ki se razteza od Španije prek Sredozemlja in Bližnjega vzhoda do Kašmirja, nekaj žafrana pa, presenetljivo, pridelajo tudi v višjih legah v Švici, Nemčiji in, kdo bi si mislil, celo našem Tolminu. O njegovi priljubljenosti po vsem svetu pričajo številni tradicionalni recepti, v katerih je žafran ključna sestavina – francoska enolončnica bouillabaisse, španska paella, italijanski risotto alla Milanese, maroški pilaf in tagine, iranski tahchin, libanonski kibbeh, indijski korma, biryani in kulfi …
Izjemen okus, aroma in barva
Gotovo so k priljubljenosti žafrana nekoliko prispevali njegova skrivnostnost, ki izhaja iz pestrih zgodovinskih anekdot in mitov z vseh koncev sveta, ekskluzivna in zahtevna pridelava ter številni blagodejni učinki na zdravje. A v ospredju, vsaj za nas v uredništvu revije Dober tek, vendarle ostaja njegov bogati okus, ki ga številni opisujejo s pridevniki: meden, senen, travnat in žameten. Ta edinstveni okus lahko dosežemo le z ustrezno uporabo začimbe.
Nitke lahko uporabimo cele ali pa jih pred pripravo jedi zdrobimo med dlanmi. Iz njih lahko izdelamo tudi prah, tako da jih skupaj z malce sladkorja zmeljemo v možnarju. Njihov okus bo še posebno intenziven, če jih bomo pred uporabo namočili v manjši količini tople tekočine (vode ali jušne osnove), ki pa ne sme presegati 80 ⁰C. Če želimo, da v jedi pride do izraza intenzivna barva žafrana, nitke pred uporabo popražimo na maslu.
Čudoviti svet žafrana smo raziskovali v septembrski številki revije Dober tek, nekaj receptov pa smo za vas zbrali tudi na tej povezavi.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.