Nekaj pravil in nasvetov za kuhanje testenin
piše: Katja Jenčič
Članek je objavljen v reviji Dober tek, marec 2016
Testenine so zares okusne, če jih pravilno skuhamo.
Najprej velja, da testenine kuhamo v veliki količini vode: za vsakih 100 g testenin računamo 1 liter vode in za vsak liter vode 10 g soli, ki jo dodamo, tik preden voda zavre. Če je vode premalo, se lahko testenine zlepijo. Olja v vodo ne dodajamo, ker preprečuje, da bi se omaka lepo oprijela testenin. Testenine vsujemo v vrelo vodo, po pol minute nežno pomešamo in skuhamo al dente, torej tako, da so še čvrste na ugriz. Sveži jajčni rezanci so kuhani že v 2 do 3 minutah, testenine iz zdroba trde pšenice pa potrebujejo tudi do 20 minut. Pri industrijskih testeninah upoštevamo navodila na embalaži, malo pred koncem zapovedanega časa kuhanja pa jih pokusimo.
Takoj ko so testenine kuhane, jih odcedimo, pri čemer prihranimo malo vode od kuhanja (morda jo bomo potrebovali za razredčenje omake; zaradi škroba v vodi se bo omaka lepše oprijela testenin), jih stresemo k omaki in pomešamo. Pravilo je, da mora omaka čakati testenine in ne obratno. Odcejenih testenin ne prelijemo s hladno vodo.
S količino omake ne pretiravamo. Testenine naj bodo z njo enakomerno oblite, ne smemo pa jih v njej utopiti. Testenine in omako vedno zmešamo že v kozici, da so enakomerno oblite. Pogosto testenine postrežemo s parmezanom ali drugim sirom, vendar ne, če imamo omako z ribami ali morskimi sadeži, da ne preglasimo njihovega nežnega okusa. Tem se bolj prileže kanec dobrega ekstra deviškega oljčnega olja.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.