Preprosto: ko imamo dobre njoke ali testenine, je povsem dovolj že nekaj žlic naribanega kakovostnega zorjenega sira, lahko kravjega ali pa ovčjega za še intenzivnejši okus.

Za kremne sirove omake so primernejši mladi, mehkejši siri, kot so topljeni kravji sir ali sveži kozji in ovčji sir, ki jih stopimo v malce mleka. V take omake lahko naribamo še kakšen pikantnejši sir, na primer čedar, ki bledolični omaki doda tudi nekaj barve.

Če želimo, da se sir v omaki vleče v dolgih nitih, ko jo zajemamo, vanjo grobo naribamo sire, kot so gauda, ementalec ali mocarela.

Ameriški mac’n’cheese je priljubljen po vsem svetu

Največkrat v sirovih omakah prednjačijo siri z modro plemenito plesnijo, na primer roquefort, le bleu in gorgonzola.

Odličen trik, ki ga priporočamo pri pripravi sirovih omak je, da jim med segrevanjem dodamo vodo, v kateri so se kuhali njoki ali testenine. Taka voda vsebuje škrob in že nekaj žlic bo pripomoglo, da bo omaka bolj svilnata in se bo sir lepo topil, ne da bi se sprijemal v grudice.

Za bolj kremast okus lahko v omako dodamo žlico maskarponeja ali nekaj smetane.

Malo sira pa gre vedno tudi na vrh, kajne?

Čisto »prava« sirova omaka je nekoliko manj preprosta, a (ko se nam ne mudi) je vredna časa, ki ga zahteva: njena osnova je podobna bešamelu, pripravljena je torej iz kuhane mešanice enake količine masla in moke ter desetkratne količine mleka. Po želji lahko manjši del mleka nadomestimo s suhim belim vinom. Nato v mešanico naribamo izbrani sir in mešamo, da se sir stopi, omaka pa ne zavre. Omako po želji začinimo s sveže mletim poprom, z muškatnim oreškom ali lovorom.

Preizkusite naslednje recepte:

Puhasto zapečene sirove testenine s šunko

Ravioli s kozjim sirom in sladkim krompirjem

Cvetačne testenine s sirom in špinačo

OZNAKE