Tun, tuna, tunina in še kaj
Članek je objavljen v reviji Dober tek, marec 2022
Tun je po imenu verjetno najbolj poznana riba pri nas in po svetu.
Če smo čisto iskreni, le redko rečemo, da jemo tunino; največkrat si postrežemo kar s tuno. Še bolj zanimivo je, da besede tunina na Primorskem (oziroma po novem v slovenski Istri) sploh ne poznajo; tam vedno jedo tuno. Ampak kot boste prebrali v nadaljevanju, to ne drži povsem – jezikovna teorija in kulinarična praksa sta spet ubrali vsaka svojo pot. Za kaj torej gre?
- besedi tun in tuna sta sopomenki. Po Slovarju slovenskega knjižnega jezika pomenita morsko ribo z osmimi majhnimi rumenimi plavutmi na zgornji in spodnji strani repa pred repno plavutjo. Sta izposojenki iz hrvaškega jezika.
- tunina je tunovo ali tunino meso. Nekoč (v različnih obdobjih) so s to besedo poimenovali tudi ribo (iz vode je potegnil tunino), tunolovko (mrežo za lovljenje tunov oziroma tun) in ribjo juho.
- v pogovoru slovenskih ribičev lahko ujamemo tudi narečno besedo ton, ki je izposojena iz italijanščine.
Čudovit prispevek o tunu poiščite v marčevski številki reviji Dober tek.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.