Kaj jesti v Essnu?
piše: revija Dober tek
Članek je objavljen v reviji Dober tek, junij 2023
Essen, drugo največje mesto nemške regije Porurje, svojega imena ni dobil po glagolu essen, ki pomeni 'jesti', pa bi ga pravzaprav lahko, saj tam še tako izbirčen jedec najde dobroto zase.
V Essen, ki naj bi ime dobil po tam rastočih jesenih, smo se spomladi odpravili na nemški turistični sejem GTM (Germany Travel Mart), ki ga vsako leto gosti Nemška turistična organizacija. Dogodek, ki združuje najpomembnejše akterje turistične industrije, prepleta številna poslovna srečanja, delavnice, zanimive aktivnosti in možnosti za povezovanje, predvsem pa obiskovalce navdušuje za nadaljnje raziskovanje Nemčije, ki s svojo pestrostjo ponuja nešteto priložnosti za nepozabna doživetja.
Industrijsko je lahko zeleno
Essen, ki je takoj za Ljubljano prevzel naziv zelene prestolnice Evrope, se lahko pohvali z izjemno preobrazbo. Nekdanje rudarsko središče z dobrega pol milijona prebivalcev, drugo največje mesto v tudi sicer industrijsko naravnanem Porurju, se je prelevilo v živahno mesto, zapolnjeno z zelenimi površinami, in postalo najbolj zeleni okraj na območju Severnega Porenja – Vestfalije. Bogato kulturno zgodovino, ki povezuje Essen in okoliška mesta, lahko spoznate tudi na Poti industrijske dediščine, ki povezuje številne arhitekturne bisere, muzeje in druge znamenitosti.
Prav posebno rudniško zlato
Dvanajsti rov rudnika Zollverein v Essnu se je nekoč ponašal z največjim in najsodobnejšim transportnim sistemom za črni premog na svetu in je bil odličen primer razvoja težke industrije v Evropi. Danes je nekdanji premogovnik s svojo arhitekturo, na katero je vplivalo gibanje Bauhaus, ikona sodobne industrijske arhitekture ter središče umetnosti in kulture. Upravno stavbo so naknadno zasnovali izrazito trajnostno – strehe so v celoti ozelenili, pri gradnji pa so uporabili le materiale, ki jih bo ob predelavi ali rušenju mogoče ponovno uporabiti ali reciklirati. Fundacija Zollverein na edinem območju Unescove svetovne dediščine v Porurju zaposluje tudi 200 tisoč prav posebnih in marljivih delavk ter delavcev. Ti v sedmih čebelnjakih proizvajajo med, ki se imenuje zechengold, rudniško zlato, in v okolici premogovnika ter koksarne pomagajo ohranjati številne rastlinske vrste.
Kulinarično raziskovanje
Tudi pri načrtovanju kulinaričnih poti vas bo Essen presenetil s povezovanjem tradicionalnih nemških dobrot, ikoničnih domislic ulične prehrane, pestrih kulinarik sveta in sodobnih jedi najboljših svetovnih kuharskih mojstrov. Najbolj lačni morate ob obisku Porurja obvezno pokusiti znameniti pottkuchen, rudarski krompirjev ‘kolač’, ki ga pogosto postrežejo s slanino in čebulo, dimljeno klobaso kohlwurst z zeljem ali pa rheinischer sauerbraten – govedino, kuhano v mešanici kisa, rdečega vina in značilnih začimb. Za tradicionalno spremljavo bodo poskrbeli reibekuchen, krompirjevi ocvrtki, ki jih spremlja jabolčna omaka. V Essnu se lahko posladkate tudi z rosinenbrötchen, ljubkimi maslenimi kruhki z rozinami. Poiščite jih v kateri od prikupnih kavarn na ulici Ruttenscheiderstrasse, ki ji v Essnu ljubkovalno pravijo kar Rü. S sodobnejšo interpretacijo nemških jedi v Essnu vabita restavraciji Schiffers in Purino, odličen obrok pa si lahko privoščite tudi na območju zgoraj omenjenega rudnika v lokalih The Mine ali Casino.
Med sprehajanjem po mestu boste na številnih vogalih naleteli tudi na kioske, v katerih prodajajo slavni currywurst. Čeprav se večina strinja, da recept izvira iz Berlina, so v Essnu te slastne klobase, postrežene s kečapom in karijem, vzeli za svoje. Pravijo, da lahko najbolj pikantno okusite v lokalu, ki nosi povedno ime – Die Currywurst.
Klobase, tradicionalne nemške jedi, pa tudi sodobnejše ulične poslastice je najbolje pospremiti s hladnim pivom. V Essnu zato zavijte v katero od številnih pivnic in poiščite svojo novo najljubšo osvežitev. Med najbolj priljubljene spadata Felis in Dampfe.
Tudi ljubitelji pestrih okusov z vseh koncev sveta boste v Essnu lahko prišli na svoj račun – španske jedi lahko poskusite v Viva La Vida, italijanske v La Grappa, francoske v La Petite Cave de Jeannette, na Bližnji in Daljni vzhod pa vas bodo popeljale restavracije Arabesque, Suvai, Mr. Nam 68 in Sushi Bistro Byakko.
Visoka kulinarika
Essen se lahko pohvali s kar nekaj odličnimi restavracijami, med katerimi so kar štiri prejele Michelinove zvezdice. V restavraciji Hannappel Knut in Ulrike Hannappel že od leta 1993 goste navdušujeta s sodobnimi tehnično dovršenimi jedmi, predstavljenimi na sproščen način. V restavraciji Schote boste lahko srečali znanega televizijskega chefa Nelsona Müllerja, ki svoje jedi predstavlja tudi v bistroju Müllers auf der Rü. Izjemno družinsko tradicijo v restavraciji z Michelinovo zvezdico Haus Stemberg nadaljuje tudi chef Sascha Stemberg, ki v kuhinji tradicionalne okuse rad združuje s svetovnimi trendi. Nedavno je Michelinovo zvezdico osvojil tudi chef Jürgen Kettner iz restavracije Kettner’s Kamota, v kateri se s sodelavcem Wiebkejem Meierjem osredotočata na tako imenovano ‘novo avstrijsko’ kulinariko. Na odlično kulinarično doživetje se lahko odpravite tudi v restavracijo Pierburg Essen, v kateri jedi pripravlja chefinja Erika Bergheim. Ta je nekoč zvezdico že prikuhala restavraciji znamenitega dvorca Laurushaus. Pestro dogajanje in odlični okusi sladokusce čakajo tudi pri chefu Stefanu Burchhardtu iz restavracije Chef’s & Butchers, za katerega pa pravijo, da mu je Michelinovo zvezdico odnesla lastna jezikavost.
Ne, v Essnu prav gotovo ne boste lačni!
:::
Rudnik Zollverein, del Unescove svetovne dediščine – Foto: Julia Nimke / DZT
Obiščite rudnik v Essnu – Foto: Julia Nimke / DZT
Ikona nemške kulinarike currywurst pri Fortuna-Bude v muzeju Unser Fritz – Foto: Julia Nimke / DZT
Pojedina v restavraciji Kettner’s Kamota – Foto: Raff Schultheiss
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.