Tokrat se posvečamo omaki za žar oziroma omaki BBQ, ki je že kar nekaj let stalnica na trgovinskih policah, pa vendar je z njeno uporabo še vedno povezanih kar nekaj ugank, zaradi katerih je številni kar ne morejo vzeti za svojo. Morda bo pomagalo, če jo podrobneje spoznamo in se jo naučimo pripraviti sami.

Nobena skrivnost niti presenečenje ni, da je omaka BBQ do naših žarov našla pot ob podrobnejšem seznanjanju z ameriško tradicijo priprave jedi na žaru (barbecue), natančneje tisto iz Južne Amerike. Tamkajšnji navdušenci sicer radi razglabljajo o zgodovini tovrstnih omak, s katerim so mesninam okus izboljševali že v času pred našim štetjem, a glavnina receptov za omako, kot jo poznamo danes, izvira iz prve polovice 20. stoletja.

Foto: Z Grills Australia / Unsplash

Kaj je v omaki BBQ?

Za intenzivnost okusov omake BBQ poskrbi za naše okolje nenavadna mešanica sladkega, kislega, grenkega in pikantnega. Enotnega recepta za pripravo omake BBQ ni, saj se različice razlikujejo glede na območje, s katerega izhajajo, in seveda navade pripravljavca omake. Največkrat vsebuje paradižnikovo omako ali kečap, kis, sladkor, čili, poper in worcestrsko omako, ki naj bi poskrbela za tisti poseben, neulovljivi okus, ki mu pravimo umami. Ponekod omaki BBQ dodajo tudi gorčico, majonezo, čebulo v prahu, namesto sladkorja pa uporabijo melaso ali med.

Kako uporabiti omako BBQ?

Omako BBQ lahko uporabimo na različne načine in z njo okrepimo okuse različnih jedi, ki jih pripravljamo na žaru, večini pa je verjetno najbolj poznana v kombinaciji z burgerji, svinjskimi rebrci, piščančjimi perutničkami ali klobasicami. Omaka BBQ je odlična topla ali hladna. Ljubitelji njenega intenzivnega okusa jo največkrat postrežemo kar kot posebno pomako ob končni jedi, jo dodamo kot omako v burger ali pa z njo takoj po peki izdatno premažemo perutničke, da postanejo ekstra lepljive. Večina mojstrov žara pa prisega na tanek premaz omake med peko mesa, saj s tem poskrbimo za sladkast pridih.

Foto: Horizon Content / Pexels

Omako pred nanosom prelijemo v posebno posodico in za premazovanje uporabimo svež čopič, da ne bi celotne omake kontaminirali s snovmi s surovega mesa. Za boljši učinek jo lahko pred nanosom nekoliko segrejemo. Pri manjših kosih mesa zadošča, da omako nanesemo približno 10 minut pred koncem peke, pri večjih kosih, na primer rebrcih, pa lahko začnemo omako nanašati do 30 minut pred koncem peke in si privoščimo več nanosov. S tem poskrbimo, da se omaka lepo zapeče na zunanjost mesa, da sladkor v omaki karamelizira in ustvari okusno lepljivo oblogo. Paziti pa moramo, da omaka na mesu ne postane gumijasta ali se zaradi sladkorja celo zažge (večina vrst sladkorja karamelizira pri 130 °C). Prav tako z nanosom omake ne smemo pretiravati, saj bi s tem zadušili okus po mesu in dimu.

Domačo omako BBQ je priporočljivo uporabiti v enem tednu, tista iz trgovine pa v hladilniku zdrži tudi en mesec. Odlično se obnese tudi kot dodatek k omaki za testenine, z njo lahko okrasimo hotdoge, vmešamo jo lahko k paradižnikovi omaki za pico, lepo se poda k raznovrstnim mehiškim jedem pa h krompirjevi solati, v kombinaciji s kislo smetano pa lahko pripravimo odlično pomako za zelenjavo ali krompirček. Ne pozabite, da tudi pri pripravi omake BBQ velja zlato pravilo – vaja dela mojstra. Zato poskušajte, kombinirajte sestavine, prilagajajte čas in količino nanosa … in ni vrag, da je ne bi vzljubili!

Foto: Peter Bravo de los Rios / Unsplash