• Nabiramo samo rastline, ki jih zanesljivo prepoznamo. To je zlasti pomembno pri tistih, ki so jim zelo podobne nekatere strupene rastline. Pri tem si lahko pomagamo s priročniki za prepoznavanje rastlin. Če smo nabiralniški začetnik, s seboj raje povabimo izkušenega nabiralca.
• Rastlin ne prepoznavamo samo z očmi, ampak z vsemi čutili; če je podobna čemažu, vendar nima vonja po česnu, je nikakor ne jemo!
• Nabiramo vsako rastlinico posebej, ne trgamo ali režemo celih šopov rastlin, saj obstaja nevarnost, da se med užitne pomeša kakšna strupena. To še posebej velja za čemaž.
• Pri pravi, pekoči koprivi si zaščitimo roke z rokavicami in jo skuhamo po navodilih.
• Pred nabiranjem preverimo, ali je to zakonito. Nekatere vrste so (na nekaterih območjih) zaščitene.
• Ne nabiramo ob prometnih cestah, na gnojenih travnikih in tam, kjer se pogosto sprehajajo psi.
• Samoniklih rastlin ne uživamo v prevelikih količinah, saj so sestavine v njih pogosto zelo koncentrirane. Poznati je treba sestavine rastlin in njihovo delovanje ter učinke na telo.
© Dedal d. o. o., 2021.
Vse pravice pridržane.
Založba Dedal je bila ustanovljena leta 1991 v Ljubljani. Zaradi naše velike ljubezni do živali smo najprej začeli izdajati revijo Moj pes, prvo slovensko revijo o živalih, in knjige s področja kinologije. Leta 1995 smo natisnili prvo številko kulinarične revije Dober tek, ki je danes vodilna na svojem področju in eden najbolj branih kulinaričnih mesečnikov v Sloveniji. V uredništvu revije Dober tek nastajajo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, ki so postale prodajne uspešnice. Da pa ne bi bili »le« založniki in bi kulinariko z bralci delili tudi v praksi, organiziramo tudi kuharske tečaje, vinske delavnice, zanimive degustacije in se z bralci odpravljamo na kulinarične izlete.
Obenem ustvarjamo kulinarične vsebine, publikacije in kulinarične dogodke za podjetja.