Ko sanje postanejo resničnost
Članek je objavljen v reviji Dober tek, december 2022
Na vrhovih jelk se svetijo zlate luči, diši po piškotih in kuhanem vinu, v ušesih pa odzvanjajo božične pesmi. In kar je najlepše, otroci vsak decembrski dan odprejo novo okence na adventnem koledarju.
V Nemčiji je adventni koledar tako pomemben del prazničnega obdobja, kot so piškoti in kuhano vino. Z njim si čas do težko pričakovanega božičnega večera krajšajo predvsem otroci.
Adventni koledar nekoč in danes
Začetki adventnega koledarja segajo v sredino 19. stoletja. Takrat so dneve do božiča odštevali tako, da so z adventnega koledarja vsak dan odtrgali en list ali vsak dan odkrili novo sličico, danes pa večina adventnih koledarjev vsebuje čokoladice ali druge drobne pozornosti. V številnih družinah adventne koledarje ročno izdelujejo kar sami in z veliko ljubezni. Koledar mora biti pripravljen najpozneje do 30. novembra zvečer, saj nato od 1. do 24. decembra vsak dan odpremo eno okence ali škatlico. V nekaterih mestih adventni koledar zastavijo na veliko: mestna hiša v hessenskem mestu Hanauu se vsako leto preobrazi v ogromen adventni koledar. Vsak večer odprejo eno okno in prikažejo drug osvetljen motiv iz pravljic bratov Grimm.
Peka piškotov, božičnega kruha in medenjakov
Piškoti spekulas, kocke domino in medenjaki so na policah številnih trgovin že od začetka septembra, družine pa se praznične peke običajno lotijo sredi novembra. Zrak se takrat napolni z omamnim vonjem cimeta, nageljnovih žbic, vanilje in janeža. Na krožnikih se kopičijo izrezane božične figure iz maslenega krhkega testa ter klasične slaščice, kot so vaniljevi rogljički, cimetove zvezde, brizgani piškoti in makroni.
Nekatere nemške specialitete, denimo dresdenski božični kruh stollen, nürnberški medenjaki ali posebni aachenski rjavi medenjaki printen, so znane po vsem svetu. Vsekakor pa je treba pokusiti tudi regionalne dobrote, kot so frankfurtski piškoti bethmännchen ali švabski springerle, ki jih krasijo čudoviti odtisnjeni motivi.
Adventni venec in božični duh
Leta 1839 je evangeličansko-luteranski teolog in pedagog Johann Richard Wichern v protestantski severni Nemčiji obesil prvi adventni venček za ulične otroke in sirote. Wichernov venec je nosil štiri velike sveče za vsako adventno nedeljo, med njimi pa so bile postavljene manjše sveče za delovne dni. Današnji adventni venci – v Nemčiji so tradicionalno izdelani iz jelkovih vejic ali iz drugih materialov, kot so slama, les ali kovina – imajo običajno štiri sveče. Na prvo adventno nedeljo se prižge ena in nato vsako naslednjo ena več, tako da na četrto adventno nedeljo tik pred božičem božični duh preveva ves dom.
Lepe božične praznike in naj se vam v novem letu uresničijo sanje, izpolnijo želje in naj vas navduši počitniška dežela Nemčija. Veliko zdravja, smeha, radosti, prijetnih trenutkov in obilo zadovoljstva vam želi Nemška turistična organizacija. Srečno 2023!
Nemška turistična zbornica
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.