Je to najbolj zdrava zelenjava?
Vodna kreša si hitro utira pot na naše krožnike.
piše: Revija Dober tek
Članek je objavljen na Revija Dober tek
Kakšen kodrolistni ohrovt vendar, vodna kreša je nova zvezda v ozvezdju super živil.
Strokovnjaki za kmetijstvo in prehrano z vsega sveta so ocenjevali različne vrste zelenjave z vidika vsebnosti za zdravje pomembnih vitaminov in mineralov. Ugotovili so, da si prvo mesto med njimi zasluži vodna kreša.
Kaj je vodna kreša?
Vodna kreša je drobna rastlina, ki spada v družino križnic in uspeva v vodi in mokrih tleh. Nabiramo jo lahko v neonesnaženi naravi v bližini mirnejših potokov ali pa jo kupimo kot gojeno mikrozelenjavo. Sorodna je drobni vrtni kreši, hrenu, redkvici, gorčici in kapusnicam (ohrovt, zelje, brokoli, repa …). Znanstvenike je navdušila, saj je bogata z vitamini A, B, E in C, vsebuje pa tudi veliko kalija in deluje antioksidativno.
Vodna kreša v kulinariki
Vodna kreša slovi po intenzivnem, osvežilnem in rahlo pikantnem okusu, ki je izrazit predvsem pri starejših listih. Mlajše poganjke lahko uživamo surove in jih dodajamo solatam, podobno kot peteršilj ali koriander. Kasneje listi postanejo trši in vlaknasti, zato jih je bolje skuhati. Vodna kreša se odlično obnese v čajih in sokovih, pa tudi v juhah, pitah in solatah.
Pri uživanju strokovnjaki svetujejo previdnost in zmernost, saj se v neočiščeni rastlini lahko skrivajo številni zajedavci, v prevelikih količinah (več kot 20 g dnevno) pa lahko vodna kreša obremeni ledvice.
Ste jo že preizkusili?
Juha iz vodne kreše in hrustljave palčke s sirom in indijskimi oreščki
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.