Vsestranski pesto
Se vam je v lončku razbohotila bazilika? Pripravite pesto
piše: Eva Lunc
Članek je objavljen v reviji Dober tek, julij/avgust 2020
Zeleni lističi, ki se bohotijo v marsikaterem kotu vrta ali balkona, so prava zakladnica zdravja in dobrega okusa. Govorimo seveda o baziliki, ki jo v obliki pesta z veseljem uporabljamo s celo kopico jedi.
Pesto je presna italijanska omaka, ki so jo tradicionalno pripravljali v marmornati terilnici s pomočjo lesenega pestila – od tod tudi izvira njegovo ime. Najbolj poznan je gotovo pesto alla genovese, pripravljen iz sveže bazilike, pinjol, soli, oljčnega olja in tršega sira, kot sta na primer parmezan ali pekorino, ki je zaščiten tudi s strani Unesca.
Pesto najbolje poznamo kot priljubljeno omako za testenine, kombiniramo pa ga lahko s celo paleto jedi. Služi lahko kot namaz za kanapeje, bruskete in sendviče ali kot odlična pomaka za slane prigrizke. Dodamo ga lahko tudi različnim sirnim namazom ali ga kombiniramo s siri. Uporablja se tudi kot dodatek k pici, polnilo za polžke iz listnatega testa in v testu za kruh. Z žličko pesta lahko izboljšamo okus zelenjavne juhe ali rižote, dodamo ga lahko solatnim prelivom in še bi lahko naštevali.
Nabor možnosti uporabe se še poveča, če uporabimo katero od variacij na temo originalnega pesta, na primer pesto alla siciliana, imenovan tudi pesto roso, ki je narejen iz paradižnika in mandljev, pa pesto alla calabrese, ki ga pripravljajo iz pečenih zelenih paprik in začinijo z obilico popra. Namesto bazilike nekateri uporabljajo tudi rukolo, špinačo, peteršilj, drobnjak ipd., pinjole pa nadomeščajo z orehi, indijskimi oreški, lešniki ali arašidi.
Seveda se lahko priprave pesta lotimo kar sami, pri tem pa se nam ni treba omejiti le na baziliko. Najprimernejše so rastline, ki vsebujejo eterična olja in protimikrobne učinkovine, saj so te bolj obstojne. Prav tako je bolje, če pesto izdelamo iz rastlin, ki imajo manj vode, saj so bolj varne za vlaganje. Najboljša izbira so zelišča, ki niso rasla z obiljem vode in gnojil in se še niso preveč razrasla – večji lističi peteršilja imajo skoraj gotovo preveč vode in premalo varovalnih snovi. Priprave se lahko lotimo po starem, v terilniku, ali pa izbrane sestavine na hitro zmiksamo v multipraktiku – lističe zelišč in oreške, ki jih pred uporabo lahko tudi popečemo, dodobra zalijemo z oljem, saj tako preprečimo oksidacijo, nato pa dodamo še sol, najljubši trdi sir in kakšno začimbo po svojem okusu.
Tole so naši najljubši recepti:
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.