Topla spomladanska solata z artičokami in šparglji
Božanska solata za spomladi, ko se vse prebuja.
Topla spomladanska solata z artičokami in šparglji
Božanska solata za spomladi, ko se vse prebuja.
Recept je objavljen v reviji Dober tek, april 2012
ČAS PRIPRAVE: 1 ura 30 min
KOLIČINA: za 4 osebe
ZAHTEVNOST: Srednje zahtevno
Sestavine
solata
- 4 obrezane artičoke (artičokini srčki, glej postopek priprave artičok)
- 2 razpolovljeni limoni
- 3 žlice oljčnega olja
- 1 žlica koriandrovih semen
- 1 zvezdasti janež
- 1 vejica timijana
- 4 žlice vinskega kisa
- velik šop (kakšnih 30) špargljev
- 4 pesti drobnolistnate solate (glej nasvete)
- sol
preliv
- 5 žlic oljčnega olja
- 1 majhna, drobno sesekljana rdeča čebula
- 2 drobno narezani mladi čebulici
- šopek drobno nastriženega drobnjaka
- 2 žlici balzamičnega kisa (najbolje belega)
- sol
- poper
Priprava
Sok obeh polovic limone iztisnemo v skledo hladne vode. Z nožem artičoki odrežemo steblo, da bo poravnano z dnom. Obrezano dno podrgnemo z limonovo polovičko.
Odstranimo vse temnozelene liste, da pridemo do mehkih, kremno vijoličastih listov sredice.
Medtem ko z eno roko držimo za šop listov, z majhnim nožem odstranimo temno zelene liste, ki so še ostali na dnu, da pridemo do svetlo zelenega mesa. Podrgnemo z limonovo polovičko, da se artičoka ne razbarva.
Liste odrežemo, da pridemo do vlaknaste sredice. Z žlico jo izdolbemo in odstranimo vsa lasasta vlakna. Celo artičoko podrgnemo z limono in jo, medtem ko pripravljamo preostale, namakamo v limonovi vodi.
Obrezane artičoke damo v dovolj veliko posodo, da se ne bodo dotikale. Vanjo iztisnemo sok polovice limone in jo do polovice napolnimo s hladno vodo. Dodamo 2 žlici oljčnega olja, začimbe, timijan, kis in dobro posolimo. Kuhamo, da zavre, nato ogenj zmanjšamo. Voda naj nežno vre še 15 minut, da se artičoke zmehčajo. Ogenj ugasnemo in artičoke pustimo, da se ohladijo (glej nasvete).
Podobni recepti
Lečna solata z bučo in češnjevim paradižnikom
Bučkina solata z meto
Sladka grahova solata
Pripravimo šparglje. Najprej odrežemo olesenele dele, nato pa z lupilnikom olupimo konce, da bodo enako debeli kot vrhovi. Zavremo veliko kozico vode. Šparglje v kropu kuhamo 2 minuti, nato jih odcedimo in položimo v ledeno vodo. V njej jih pustimo, da se dobro ohladijo, nato jih spet odcedimo in postavimo na stran.
Za preliv v ponvi segrejemo 2 žlici oljčnega olja, nato rdečo čebulo 5 minut pražimo na šibkem ognju, da se zmehča. Ogenj ugasnemo, nato primešamo mlado čebulico in drobnjak ter vse skupaj pretresemo v skledico. Prelijemo s preostankom olja in kisom ter solimo in popramo po okusu.
Pripravimo zelenjavo. Artičoke odcedimo in vsako narežemo na šest krhljev. Vsak špargelj pod kotom narežemo na tri dele.
Ponev, v kateri smo pražili čebulo za preliv, obrišemo in v njej segrejemo preostanek oljčnega olja. Na njem toliko popražimo šparglje, da začnejo dobivati barvo, nato jih solimo in pretresemo na krožnik. Ponev damo nazaj na ogenj in v njej popražimo še krhlje artičok.
Na sredino vsakega krožnika kanemo malo preliva. Nanj položimo šparglje, nato pa mednje enakomerno razporedimo koščke artičok. Posujemo s solatnimi listi in pokapljamo s preostalim prelivom.
Nasveti
Da bi preverili, ali je artičoka kuhana, v sredico zabodemo nabodalo ali konico zelo majhnega noža. Sredica mora biti zelo mehka. Če je po 15-minutnem kuhanju še trda, artičoko še malo pokuhamo. Preverjamo vsako minuto.
Drobnolistnato solato sestavljajo drobni poganjki solate in zelišč. Njihova intenzivna aroma poudari okus takih toplih zelenjavnih jedi in končni jedi dodajo nov element. Če jih nimamo, jed potresemo z lističi divje rukole.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.