Nitrati v špinači
piše: uredništvo
12V: Slišala sem, da špinača vsebuje nitrate, ki so škodljivi. Je to res?
O: Da, res je. Špinača poleg vseh koristnih mineralov, železa in antioksidantov žal vsebuje tudi nitrate. Prav zaradi teh špinače ne smemo dlje časa pogrevati, saj se začnejo pretvarjati v zdravju škodljive nitrite. Seveda se je zato ni treba izogibati, saj je sestavni del zdrave prehrane, treba pa je upoštevati nekaj osnovnih pravil. Najbolje je kupiti ekološko pridelano špinačo in vzgojeno na prostem, saj zaradi obsevanja s sončnimi žarki vsebuje tudi do desetkrat manj nitratov kot gojena v rastlinjaku. Če odstranimo stebla, zmanjšamo vsebnost nitrata. Mlade liste spomladanske špinače uživamo tudi surove, starejšo zimsko špinačo pa je boljše popariti in vodo odliti, saj vsebuje večji del škodljivih snovi. Nato jo hitro skuhamo do konca. Ker vsebuje veliko oksalne kisline, ki se veže s kalcijem, jo pri pripravi kombiniramo s mlekom, jogurtom, smetano, skuto (enako velja za koprivo), ali po zaužitju dodatno uživamo mlečne izdelke. Kuhane špinače ne pogrevamo. Toda naj vas ne skrbi, en obrok špinače na teden ne bo nikomur škodil.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.