Kakšni so pravi štruklji?
Štruklji na vsako mizo!
piše: Katja Jenčič
Članek je objavljen v reviji Dober tek, januar 2017
piše: Katja Jenčič
Članek je objavljen v reviji Dober tek, januar 2017
Štruklji so lahko kuhani ali pečeni in so lahko iz različnih vrst testa: najpogosteje iz vlečenega, pripravljamo pa jih tudi iz kvašenega, krompirjevega, rezančnega, paljenega.
Tradicionalni nadevi, ki so sladki ali slani, se razlikujejo glede na pokrajino in letni čas, nekateri, na primer sirovi, pa so razširjeni skorajda povsod in vse leto.
Na Gorenjskem na primer pripravljajo ajdove štruklje z orehi, pehtranove, jabolčne in drobnjakove štruklje, pa tudi gluhe štruklje, ki so posebnost, saj so v resnici vzhajanci iz kvašenega testa in ne pravi štruklji.
Na Koroškem ima menda vsaka dolina svoje štruklje, največkrat jim pravijo »nudlni« – v Podjuni so ajdovi, igličevi so nadevani s proseno kašo, podjunska posebnost so tudi skutni krapi z nadevom iz prosene kaše, čebule in pora, v Rožu pripravljajo rožičeve, v Mežiški dolini pa češpljeve in jabolčne, zabeljene z ocvirki, ter nadevane s suhim sadjem.
Štajerski štruklji so pogosto pečeni, čeprav poznajo tudi kuhane, z zelo različnimi nadevi, recimo zeljne, pehtranove, borovničeve, bučne, fižolove, krvavične …
V Prekmurju so štruklji manj razširjeni, a imajo znamenite kisilakove štruklje, ki so pravzaprav kuhani cmoki, posuti s sirom.
Na Dolenjskem pripravljajo rožičeve štruklje, nadevane z drobtinami in smetano ali sirom, smetanove, orehove, krvavične, krompirjeve, ocvirkove, kruhove … Belokranjci pa imajo svoje kvašene štruklje s peteršiljem in tudi štrukljevo juho.
Primorci imajo najraje orehove in sirove štruklje, znameniti pa so kobariški štruklji z nadevom iz orehov, drobtin, rozin in smetane.
In to je le nekaj primerov tradicionalnih štrukljev, poznamo jih namreč več kot sto! Danes smo ustvarjalni in uvajamo vedno nove nadeve – v štruklje gredo lahko poleg orehov tudi drugi oreški, tartufi, morski sadeži, mesnine, pa vse vrste zelenjave, tofu in še marsikaj. Kuhane štruklje postrežemo tople, takoj ko jih odvijemo iz krpe ali folije, narezane na debele rezine in zabeljene, najpogosteje z maslenimi drobtinami, pečene pa po navadi ohlajene.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.