Gre za živ mikroorganizem, ki v testu opravi pravi mali čudež – s pomočjo fermentacije ustvarja ogljikov dioksid, ki testo dvigne in mu da značilno puhasto teksturo. Vendar pa kvas skriva še številne zanimivosti, ki jih morda niste poznali.
Z znanjem do nagrade
Ste vedoželjni gurmani? Preizkusite svoje znanje v našem kvizu v sodelovanju z Lesaffre Slovenija d.o.o. in se potegujte za darilni paket Fala, ki bo navdušil vsakega domačega, ljubiteljskega ali poklicnega mojstra peke. Obenem boste ob odgovorih izvedli številne zanimivosti o kvasu!
Izpolnite spodnji kviz do 31. decembra 2024 in z nekaj sreče in znanja morda osvojite čudoviti darilni paket:
Krasni svet kvasa
Kvas je že dolgo sopotnik vsakega gospodinjstva. Pa ga tudi dovolj dobro poznamo? Poglej mo si nekaj zanimivosti o tej neverjetni, starodavni sestavini.
- Kvas je dar narave
Ste vedeli, da kvas spada med naravno prisotne glive? Zgodovina kvasa sega več tisoč let nazaj, ko so ljudje naključno odkrili, da testo, ki je nekaj časa počivalo na zraku, postane rahlo in okusno. Danes uporabljamo posebej gojene kulture kvasa, ki so prilagojene različnim vrstam peke.
- Fermentacija – kaj se zares zgodi?
Kvasovke v prisotnosti sladkorja sprožijo fermentacijo, proces, pri katerem nastajajo mehurčki ogljikovega dioksida. Ti ujamejo gluten v testu, kar povzroči, da testo naraste. Fermentacija pa ni pomembna samo za vzhajanje – vpliva tudi na okus, vonj in teksturo.
- Zakaj se kvas ne mara soli?
Sol je nepogrešljiva sestavina pri peki, a lahko kvasu pri njegovem delovanju hitro prekriža načrte, če ni vnesena pravilno. Zato je pomembno, da sol dodamo moki, medtem ko kvas posujemo v jamico v sredini testa ali raztopimo v tekočini, preden ga primešamo.
- Neverjetno univerzalen
Čeprav je kvas nepogrešljiv pri pripravi številnih pekovskih izdelkov, ga uporabljamo tudi pri izdelavi piva, vina in celo v kozmetični industriji. Aktivne sestavine kvasa vsebujejo vitamine, minerale in antioksidante, ki lahko blagodejno vplivajo na kožo in lase.
Fala raste z nami
Kvas Fala že za tri generacije predstavlja zanesljivega sopotnika pri vsaki peki. Ta blagovna znamka, ki se ponaša z bogato zgodovino in kakovostjo, je pravi simbol za uspešno peko.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.