BBQ – kako začeti s počasno peko
piše: Peter Hajdu, Žarovnije
V naših krajih je žar priljubljen že od nekdaj, a ga od nekdaj pripravljamo na svoj način. Poskusimo nekaj novega!
Na našem prostoru je žar poznan od pamtiveka. Smo le severni Balkan. A tudi izvorna slovenska domača kuhinja pozna raženj, lončeno peko in krušno peč. Torej neke vrste počasno kuhanje in peko z ognjem in dimom.
Tam v devetdesetih letih prejšnjega stoletja je svež veter za nekaj časa celo odpihnil stare roštilje. V veljavo so stopile plošče nad plinskim gorilnikom.
Sicer odlično orodje, a ogenj in dim sta takrat za kratko obdobje poniknila, o BBQ tehnikah pa so morda pripovedovali le kaki popotniki.
Revolucija pokritega žara – kettle grill
Tudi v domovini BBQ je bil ta način peke kar precej geografsko omejen. Severnjaki so žarili tako kot mi, na rešetki ali gradeli nad lesno žerjavico – nekje do leta 1956.
Tisto leto je namreč luč sveta ugledal prvi pokriti žar, ki ga je George Weber izdelal iz napol razrezane rečne boje, pri čemer je dobil posodo žara in pokrov. Dodal je nosilne noge, par ročajev, rešetko na dno za oglje in rešetko za peko.
Revolucionarno nova je bila rešitev nastavljivih zračnikov zgoraj in spodaj na žaru. Z njimi je bilo mogoče uravnavati pretok zraka in na ta način nadzorovati temperaturo.
Takrat je imel George v mislih delavce na gradbiščih in v podobnih okoljih, ki jim je s tem omogočil peko na žaru v vsakem vremenu.
Lahkost in mobilnost novega koncepta žara na oglje je pomenila, da so ga lahko imeli ves čas ob sebi in ga preprosto prevažali naokrog.
Če temu dodamo še pojav uporabe kompresiranih ogljenih briketov, je bila rešitev popolna in pripravljena, da zavzame svet.
Če pogledamo od daleč, 70 let kasneje, je resnica, da je ta žar postal ikona. Ameriška, pa tudi svetovna. Poimenovali so ga kettle grill in je še danes z nami.
Začetki domačega BBQ
Kaj ima ta oblika žara opraviti z vašim začetkom domačega BBQ? Veliko. Tudi pri meni je bilo tako.
Kakovosten pokriti žar ima namreč vse potrebno za uravnavanje temperature tudi na stalno temperaturo 110 °C, ki jo potrebujemo za dimljenje.
Založimo ga z briketi ali kakovostnim ogljem, pripremo zračnike, da uravnamo temperaturo, in vse, kar potrebujemo, so le še primeren kos mesa ter začimbe in omake.
In seveda les za dim ter nekaj več prostega časa: precej več kot za običajno peko na žaru.
Pomagal bo tudi ustrezen BBQ termometer, ki bo ves čas nadzoroval temperaturo v vašem kosu mesa in v notranjosti žara.
Potem ste lahko mirni in ga pustite, da opravi svoje delo, za katero je bil ustvarjen.
Na trgu je kar nekaj modelov različnih proizvajalcev kettle oziroma pokritih žarov, ki so odlični. Ognite se le cenejšim, pri katerih je glavna težava ravno v nadzoru temperature ter tudi splošni kakovosti materiala in izdelave.
Prednosti keramičnih žarov tipa kamado
Danes so v precejšnji prednosti keramični žari tipa kamado, ki izvirajo iz Japonske, a so jih svetu prav tako predstavili Američani.
Kot marsikaj z Daljnega vzhoda so tam tudi pokriti žar poznali že nekaj tisoč let pred preostalim svetom. Uporabljali so ga zato, da so imeli denimo na ribiških čolnih neprestano živ ogenj v obliki tlečega oglja.
Ker je bil žar zaprt in keramika precej masivna, so dosegli tudi izredno nizko porabo goriva in tako zmanjšali tovor na barkah, kjer je vedno bolj malo prostora.
Danes je žar tipa kamado (kar v japonščini pomeni toliko kot štedilnik oziroma prostor za vroč lonec) v veliki prednosti pred vsemi drugimi žari. Z nekaj skrbno izbranimi dodatki opravi katero koli nalogo dimljenja, pečenja in kuhanja v vsakršnih pogojih.
O bolj pravovernih smokerjih oziroma prekajevalnikih pa kdaj prihodnjič.
Opozorilo za sladokusce
Obstaja nevarnost, da vas BBQ zasvoji. Pošteno povedano: skoraj zagotovo vas bo zasvojil in ko ga boste dodobra spoznali, je mogoča omejitev le še v vaši domišljiji in kreativnosti.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.