Še nedavno tega, gledano s stališča obstoja naše civilizacije, se hrane ni bal nihče. Hrana je bila zaželena, veselo pričakovana in z dobrim občutkom, ko se je kdo dobro in obilno najedel.
Jedi so bile preproste, izbor jedi – gledano z današnjimi očmi – je bil celo v meščanski kuhinji skromen, postopki priprave precej preprosti, pripomočkov za pripravo ni bilo veliko. Na vasi je bil jedilnik resnično preprost, meso le ob nedeljah, v meščanskih kuhinjah se je kuhalo po zapiskih mam, kuharskih knjig je bilo le nekaj.
V zadnjih desetletjih se je število jedi na našem jedilniku želja postoterilo, obstaja na tisoče dostopnih kuharic in več tisoč spletnih strani, kulinaričnih blogov, vlogov in podobnih zadev, dostopnost živil se je nepredstavljivo povečala, tehnološke možnosti so se nesluteno razvile. Police domačih hladilnikov se šibijo pod slastnimi izdelki in surovinami, ki so nam na voljo vsako uro in vsak dan v tednu in se jim res ni mogoče upreti.
Posledice so številne. Od možnosti brezmejne ustvarjalnosti pri sestavljanju vsakodnevnih jedilnikov, ko imamo vse pogoje, da si damo duška pri eksperimentiranju, posnemanju slavnih kuharjev in pustimo naši ustvarjalnosti prosto pot, pa žal tudi do tega, da zato nastane kup težav. Na prvo mesto bi postavil debelost in z njo povezane zdravstvene težave, tako fizične kot psihične.
Ker je kulinarika odlična tržna niša in ker je razvoj medicine, prehranskih dopolnil in nutricionistike napredoval, so se ustvarile razmere, da smo lahko ugotovili povezavo hrane in simptomov različnih težav in bolezni. Ker sta področji kulinarike in zdravja medijsko zanimivi, smo seveda vsi seznanjeni z vsemi podrobnostmi in uničujočimi učinki glutena, laktoze, sladkorja, maščob, ogljikovih hidratov in kar je še takih »nevarnih« zadev. Poleg resnično bolnih se je zelo povečalo število »bolnikov«, ki živijo v strahu pred hrano in sestavinami, ki so »škodljive«. Obstaja neskončno različnih diet, ki pomagajo ohraniti naše zdravje, nasvetov, česa ne smemo in kaj moramo jesti, čudežnih plodov, začimb in njihovih kombinacij.
Upal bi si trditi, da se že kar večina ljudi hrane boji. In namesto, da bi v njej uživali, jo analizirajo in imajo do nje asketski pristop.
Zakaj to pišem? Zato, da bi se zamislili in uporabili zdravo pamet.