Hruškov kolač z lešnikovim namazom
Hruškov kolač z lešnikovim namazom
Recept je objavljen v reviji Dober tek, oktober 2013
ČAS PRIPRAVE: 45 min
KOLIČINA: 8 kosov
ZAHTEVNOST: Preprosto
Sestavine
- 400 g čokoladno-lešnikovega namaza
- 50 g masla
- 3 velika jajca sobne temperature
- 140 g moke
- 25 g kakava v prahu
- 1 žlička pecilnega praška
- ščepec soli
- 2 zreli, vendar čvrsti večji hruški
- 2 žlici mareličnega džema
- 50 g olupljenih celih lešnikov
- maslo za model
- sladka smetana, ko postrežemo
Priprava
Pečico segrejemo na 160 °C. Okrogel model premera 23 cm namastimo z maslom. Lešnikov namaz damo v veliko skledo in mu dodamo maslo, jajca in ščepec soli. Z električnim mešalnikom mešamo eno minuto, da dobimo gladko in rahlo penasto mešanico.
V skledo presejemo še moko, zmešano s kakavom in pecilnim praškom. Z lopatko premešamo, da dobimo gladko mešanico. Vlijemo jo v model in vrh poravnamo. Hruške operemo, olupimo in narežemo na četrtine. Odstranimo jim peščišča ter v debeli del vsake četrtine naredimo nekaj zarez. Džem segrejemo in ga pretlačimo skozi cedilo. Polovico ga s čopičem namažemo na hruškove četrtine in jih razporedimo po vrhu biskvita v obliki ure. Hruške samo položimo na testo in jih ne tlačimo.
Po vrhu posujemo z lešniki in pečemo 40 minut, da kolač naraste in dobi tanko skorjico, v sredini pa je še vedno vlažen. Če v sredino kolača zapičimo leseno palčko, ni popolnoma suha, ko jo potegnemo iz kolača. Hruške še enkrat premažemo s preostalim džemom, da ne porjavijo. Kolač ohladimo v modlu. Postrežemo ohlajenega ali še malo mlačnega, zraven tekne stepena sladka smetana.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.