Čips iz bučk s cacikijem
Caciki je slana omaka oziroma pomaka, narejena iz naribanih kumar, jogurta, oljčnega olja, limonovega soka ali kisa in česna, začinjena s koprom, včasih tudi z meto, peteršiljem in timijanom.
Čips iz bučk s cacikijem
Caciki je slana omaka oziroma pomaka, narejena iz naribanih kumar, jogurta, oljčnega olja, limonovega soka ali kisa in česna, začinjena s koprom, včasih tudi z meto, peteršiljem in timijanom.
Izvira iz Grčije, zelo priljubljena pa je tudi v Turčiji ter v drugih kuhinjah jugovzhodne Evrope in zahodne Azije. Njeno ime izvira iz turške besede cacik, ki pomeni vrsto zelišča.
Ponekod tej jedi oziroma njeni različici pravijo tudi tarator. Postreže se jo kot del hladnih predjedi, prilogo in omako za suvlaki in giros ter druge jedi.
Sestavine
Za caciki
- 1 večja kumara
- 1 žlica kopra
- 3 stroki česna
- 1 žlica limonovega soka
- 3 žlice oljčnega olja
- 400 g grškega jogurta
- Sol in poper
Za čips
- 2 bučki
- sol in poper
- 120 g navadne moke
- 60 g koruznega škroba
- 1 čajna žlička pecilnega praška
- Olje za cvrtje
Priprava
Kumaro olupimo in grobo naribamo, iz nje iztisnemo vodo in jo zmešamo s koprom, sesekljanim česnom, limonovim sokom, oljem in jogurtom. Po okusu začinimo s poprom in soljo.
Bučki, narezani na tanke rezine, damo v skledo, solimo in popramo.
V skledici zmešamo moko, škrob in pecilni prašek ter primešamo 300 ml vode. V mešanico pomakamo rezine bučk, da jih masa v celoti prekrije.
V ponvi segrejemo olje in bučke pocvremo, vmes pa večkrat obrnemo. S penovko jih vzamemo iz olja in odcedimo na papirnati brisački.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.