Festivali, vinske poti po regijah, pokušine in tekmovanja so postale prireditve, ki jih vsako leto obišče vse več ljudi. Tudi Nemčija želi, tako kot njena soseda Francija, postati vinska dežela. Odlična vina, posebne sorte, predvsem pa pridelava v skladu z ekološkimi načeli so v središču prizadevanj nemških vinarjev.

Topel in sončen jesenski dan v mestecu Neustadt: občutek je poseben, predvsem pa drugačen, kot b ipričakovali za območje na jugozahodu Nemčije. Videti je, kot da bi prišli v katerega od primorskih krajev. Povsod rastejo sredozemske rastline, od sivke, rožmarina in oleandrov do oljk, velikih fi govih dreves in nasadov mandljev ter sadnega drevja. Predvsem pa je mesto obdano z vinogradi, ki jim ni videti konca. Kilometri cest v okolici vodijo med natančno urejenimi nasadi trt, ki so postavljeni tako, da lahko večino dela, tudi trgatev, danes opravijo velikanski stroji.

Vinarstvo je vse pomembnejša panoga

Pfalška (Pfalz v nemščini) je druga največja vinska regija v Nemčiji s 24 tisoč hektarji vinogradov. Tudi tradicija vinarstva je zelo dolga, saj so trto v kraje prinesli Rimljani na svojih osvajalskih pohodih in za vedno spremenili podobo pokrajine, ki je najtoplejša v državi, zato imajo sredozemske rastline ugodne razmere za rast. Leži namreč v zavetju hribovja, zaščitena pred mrazom z Alp.

Vinarstvo je postalo pomembna panoga za gospodarstvo regije, saj vse več vin izvozijo, čeprav jih največ še vedno spijejo doma. Prav tako si vinarji ob klasičnih sortah, kot so rizling, dornfelder, sivi in beli burgundec ter chardonnay, prizadevajo vzgojiti nove sorte iz trt, ki bodo odpornejše na bolezni. Torej bo mogoče pridelovati vino po ekoloških postopkih brez uporabe škropiva in kemijske zaščite. A to se ne zgodi čez noč. Vsak vinar poskuša delati nekoliko drugače, zato so tudi vina različna. V regiji torej ne morejo govoriti o značilnem vinu, saj je nabor zelo raznolik.

Pri družini Rummel v mestu Landau-Nußdorf

Biološka pridelava s tradicijo

Družina Rummel se je v ekološko pridelavo vin usmerila že leta 1987 in bila med prvimi v Nemčiji, ki je izbrala takšen način. Tveganje je bilo veliko, a odločitev prava, kot lahko gospodar Klaus Rummel pove danes. Po očetu je podedoval vinograde in se preusmeril v ekološko pridelavo, pri tem pa se je povezal z vinarskimi inštituti na bližnjih univerzah. Skupaj so poiskali ustrezne rešitve in vzgojili tako imenovane sorte PIWI (iz nemške besede pilzwiderstandsfähige), ki so naravno odporne proti škodljivcem, torej tudi vino lahko imenujejo ekološko. Pred nekaj leti je skrb za vinograde in kletarjenje predal sinu Karlu. Ta uživa v eksperimentiranju in želi dokazati, da o vinu še ne vemo vsega.

Pri družini Rummel v mestu Landau-Nußdorf

Steklenice se vsako leto vrnejo v klet

V skladišču je mogoče videti velike skladovnice praznih in že uporabljenih steklenic. Vino večinoma prodajajo znanim kupcem, in ne trgovskim verigam. Zato imajo dogovor, da jim steklenice vrnejo, da jih operejo in spet napolnijo z novim letnikom izbranega vina. Pa se to izplača? Izračun pokaže, da je dela morda več, a je vpliv na okolje krepko manjši, kar je prav tako eden od ciljev ekološkega vinarstva. Njihova vina imajo izvirna imena, posebne pa so tudi nalepke, ki jih oblikuje za vsako vino posebej mati Susanne. Vse torej ostaja družinski posel. V prodaji imajo še več specialitet, od olja iz vinskih pečk do soli z rdečim vinom, želejev in kisa. Naša pot vodi v prihodnost, samozavestno in ponosno dodaja mladi vinar.

V Nemčiji si prizadevajo čim bolj izkoristiti obnovljive vire ene energije, s tem pa iščejo poti tudi za druge okolju prijazne dejavnosti.

Slikovita ulica v mestu Neustadt an der Weinstraße

Neustadt

Slikovito mesto Neustadt je večkrat spremenilo svojo podobo. Nastalo je iz devetih vasic v okolici, ki so se razširile in povezale. Staro zgodovinsko jedro je ohranjeno in obnovljeno. Mesto je bilo v zgodovini na udaru različnih gospodarjev in idej: zase so ga želeli imeti Bavarci in Francozi, protestanti in katoliki. Danes je videti, kot da uživa umirjeno svobodo, kjer se vsi počutijo dobro in nazdravljajo z odličnim vinom iz okoliških vinogradov.

Zibelka sodobne nemške zgodovine

V bližini Neustadta stoji grad Hambach, ki ima pomembno vlogo v sodobni nemški zgodovini. Tam se je 27. maja 1832 zbralo presenetljivih 30 tisoč ljudi, ki so prišli od blizu in daleč, da bi podprli svoja stališča o solidarnosti, svobodi, združeni Nemčiji, govorniki pa so že takrat govorili o viziji združene Evrope. Uporniki, ki so kljubovali bavarski prevladi, so se organizirali v vojsko, ki je nosila črna oblačila, kot prepoznavni znak pa so si nadeli rdeče ovratnike in zlato rumene gumbe. Te tri barve so dodali v svojo zastavo in te so še vedno v zastavi sodobne Nemčije kot znak boja za svobodo izražanja.

Grad Hambach

Zanimivosti v regiji

Pfalški gozd

Iz kamnin, ki so nastale pred 250 milijoni let, so nastale izjemno zanimive oblike, visoke tudi več deset metrov, ter dobile posebna imena, kot so Hudičeva miza, Ženin in nevesta ter imena mitoloških bitij. To je prostor za sprehode v naravo, kolesarjenje in druge užitke v naravi. Obenem so bile kamnine z značilno rdečkasto barvo iz plasti od nekdaj osnovni material za gradnjo mogočnih gradov v okolici.

Saarbrucken

Zgodovinsko mesto z mostovi čez reko Saar je tudi sodobno središče živahnega dogajanja. V starem delu stoji več pomembnih zgradb, kot so Ludvikova evangeličanska cerkev in mestna bazilika v baročnem slogu, v bližini pa je tudi mestna hiša. Obrežje reke je namenjeno sprehajalcem in rekreativcem, v mestu je več čudovitih parkov in bogata gostinska ponudba.

:::

Nasadi trt v zvezni deželi Porenje – Pfalška – Foto: arhiv DWI – German Wine Institute

Pri družini Rummel v mestu Landau-Nußdorf – Foto: Stane Mažgon

Slikovita ulica v mestu Neustadt an der Weinstraße – Foto: Modernmovie / Adobe Stock

Grad Hambach – Foto: Jans Wegener / GNTB

OZNAKE