Kaj je tofu
Ste že slišali, da je kdo namesto tofu rekel to-fuj? Ampak čisto po krivici. Prepričajte se sami!
piše: Barbara Slivnik in Urška Petelin
Članek je objavljen v reviji Dober tek, Januar 2024
Tofu je lahko res slasten! Vsestranski in preprost za uporabo je odličen, če le znate izbrati pravega in ga pravilno pripraviti.
Redko katera sestavina lahko tako zelo razočara kot tofu. Izbrali ste ga vendar z dobrimi nameni, da bi preizkusili nekaj novega in dali prednost beljakovinam rastlinskega izvora, dobili pa presušene kocke, ki še najbolj spominjajo na šolsko radirko. A lahko je slasten, če izberete pravega in ga pravilno pripravite.
Kaj je tofu
To je izdelek iz sojinega napitka (pripravljen na podoben način kot sir iz mleka), ki ga v azijski kulinariki uporabljajo že stoletja, zaradi velike vsebnosti beljakovin pa se je v veganski prehrani uveljavil kot odlična izbira za pripravo slanih in sladkih jedi. Na policah trgovin ga je mogoče dobiti v različnih trdotah, od te pa je odvisen tudi način priprave. Trši se uporablja na podoben način kot meso, mehkejšega pa lahko zdrobimo in pripravimo podobno kot umešana jajca ali pa ga dodamo drugim jedem, na primer praženemu rižu v voku. Izberete lahko tudi že začinjenega ali dimljenega in tako skoraj brez truda popestrite okus jedi.
Posebno mesto med ljubitelji tofuja zavzema svilnati, ki ga pripravljajo na drugačen način kot navadnega. Ta je mehkejši in nežnejši, zato ga uporabljamo tudi v juhah, omakah, zmešančkih in slaščicah.
Kot hvaležna spužva
Navaden (torej ne svilnati) tofu je pred uporabo vedno treba dobro stisniti, da se znebite odvečne tekočine in tej hvaležni spužvi omogočite, da vsrka izbrane okuse izbranih začimb in marinade. Če kosa tofuja ne stiskate vsaj pol ure, je povsem vseeno, s čim ga začinite, saj se bodo okusi obdržali le na zunanji strani, med pripravo pa bo postal kašast. Če (razumljivo) niste lastnik posebnega stiskalnika, ga lahko zavijete v kuhinjsko krpo, na vrh položite težko kozico in jo še dodatno obtežite s knjigami ali drugimi težkimi predmeti. Stisnete ga lahko že dva dni pred uporabo in nato shranite v zrakotesno posodo. Pred uporabo ga lahko tudi zamrznete in tako poskrbite za bolj čvrsto teksturo. Če recept veleva, da tofuja ne smete povsem stisniti, ali pa ste izbrali svilnati tofu, ga pred uporabo zavijte v kuhinjske brisačke in nežno stisnite, da ga nekoliko odcedite.
Da ne bo to-fuj
Tofu sam po sebi ni posebno okusen, takšen pač je. K sreči pa je odlična osnova, s katero se lahko poigravamo in dosežemo odlične rezultate. Malce soli in popra za to seveda ne bo zadoščalo, lahko pa uporabite kopico suhih začimb ali pripravite marinado, v kateri se bo namakal vsaj 15 minut, če ne celo noč. Marinada naj bo brez olja, saj bo to na tofuju ustvarilo premaz, ki bo onemogočil, da posrka vse okuse. Pred mariniranjem ga lahko narežete na kocke, če želite, da bo bolj hrustljav, pa lahko marinadi dodate malce koruznega škroba.
Vroče, res vroče
Tofu je za vroče. Pri visokih temperaturah (v ponvi, pečici ali na žaru) bo na zunaj postal čudovito hrustljav in slasten.
Recepti
- Svilnati tofu s prelivom – čudovita predjed
- Zapečene testenine s tofujem – veganska glavna jed za vsakogar
- Tofujevi ‘zrezki’ z olivno salso verde – odlična kombinacija z zelenjavo in olivami
- Leča z dimljenim tofujem – dim da tofuju piko na i
- Pečena zelenjava in tofu na nabodalu – odličen je tudi za na žar
Sladice s tofujem (ko ga je treba hitro porabiti)
- Veganska čokoladna krema – morda ne verjamete, a tukaj je glavna sestavina
- Najboljša veganska čokoladna torta – za največje ljubitelje čokolade
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.