Porova rižota
Por je sorodnik česna, drobnjaka in čebule, ampak med vsemi naštetimi najmilejšega okusa. Nekateri bi rekli, da tudi najbolj plemenitega, ampak o okusih je težko razpravljati.
Porova rižota
Por je sorodnik česna, drobnjaka in čebule, ampak med vsemi naštetimi najmilejšega okusa. Nekateri bi rekli, da tudi najbolj plemenitega, ampak o okusih je težko razpravljati.
Svež je na voljo vse leto, kar je vsekakor njegova prednost. Prav zato lahko z njim v jedeh delno ali popolnoma nadomestimo njegove naštete sorodnike. Dodamo ga lahko v hrano zaradi izboljšanja okusa, vonja in arome, uporabimo pa ga lahko tudi za pripravo testa in raznih vrst pit ter drugih jedi.
Priljubljen je bil že v starem Egiptu vsaj 2000 let pred našim štetjem. Zelo čislan je bil tudi v starem Rimu, celo bolj priljubljen kot čebula in česen. Apicijeva kuharska knjiga iz prvega stoletja našega štetja vsebuje štiri recepte s porom. Surovega je oboževal rimski cesar Neron, ki ga je užival v juhi ali le z oljčnim oljem, saj je verjel, da ugodno vpliva na njegov glas. Raradi tega se ga je celo prijel nadimek Porrophagus, po naše porožer.
Sestavine
- 50 g pora
- 2 žlici masla
- sol in poper
- 160 g riža za rižoto
- 1 dl jabolčnega soka
- 8 dl zelenjavne jušne osnove
- 60 g parmezana
Priprava
Por umijemo, po dolgem razpolovimo in narežemo. V kozici ga popražimo na maslu, solimo in popramo.
Polovico pora prihranimo. V kozico dodamo riž, ga nekoliko popražimo, zalijemo s sokom in juho. Ko je riž že mehek, vmešamo polovico parmezana.
Pred postrežbo vmešamo preostali por in potresemo s preostalim parmezanom.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.