Bostonski pečeni fižol
Bostonski pečeni fižol
Recept je objavljen v reviji Dober tek, maj 2017
ČAS PRIPRAVE: 2 uri 50 min + namakanje fižola
KOLIČINA: za 6 oseb
ZAHTEVNOST: Preprosto
Sestavine
- 500 g suhega belega fižola
- 2 čebuli
- 2 stebli zelene
- 2 korenčka
- 2 žlici dijonske gorčice
- 2 žlici svetlega sladkorja muskovado
- ½ žlice melase
- 2 žlici paradižnikove mezge
- 800 g svinjskega flama (potrebušine)
- prgišče peteršiljevih listov
Priprava
Fižol namočimo v veliki skledi mrzle vode za vsaj 4 ure, še raje pa čez noč. Pečico segrejemo na 180 °C. Fižol odcedimo in oplaknemo, ga stresemo v veliko nepregorno kozico in prilijemo 1,5 l vode. Pustimo, da vre 10 minut, in sproti posnemamo pene, ki se nabirajo na površini.
Fižolu dodamo grobo nasekljano čebulo, zeleno, korenje, gorčico, sladkor, melaso in paradižnikovo mezgo. Temeljito premešamo, nato svinjino potisnemo na dno kozice in jo povsem prekrijemo s preostalimi sestavinami. Pokrijemo s tesno prilegajočo se pokrovko in damo v pečico za 2 uri do 2 uri in pol, tako da se fižol in meso skuhata čisto do mehkega. Sredi kuhanja preverimo, ali ni tekočina preveč povrela, in po potrebi dolijemo nekaj vroče vode.
Svinjino vzamemo iz kozice. Narežemo jo na večje kose in postrežemo s fižolom; potresemo z grobo sesekljanim peteršiljem.
Izbira fižola
Za to jed moramo uporabiti suh fižol v zrnju (fižol iz pločevinke se ne bi obnesel) in predvideti dovolj časa za namakanje. Kadar želimo v receptu suh fižol zamenjati za konzerviranega, skuhamo 100 g suhega fižola namesto 400 g pločevinke in obratno.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.