Torta s figami, kavo in lešniki
Torta s figami, kavo in lešniki
Recept je objavljen v reviji Dober tek, September 2018
ČAS PRIPRAVE: 1 ura 10 min + hlajenje
ZAHTEVNOST: Srednje zahtevno
Sestavine
pecivo
- 4 suhe fige
- 0,75 dl vroče močne kave ali espressa
- 100 g lešnikov
- 200 g zelo zmehčanega masla in še malo za model
- 225 g svetlega sladkorja muskovado
- 200 g moke
- 2 žlički pecilnega praška
- 2 žlički vaniljevega izvlečka ali arome
- 2 žlički mešanice začimb za medenjake
- 50 g navadnega jogurta
- 4 velika jajca
- dober ščep soli
krema
- 250 g zelo zmehčanega masla
- 2 žlički vaniljevega izvlečka ali paste
- 400 g sladkorja v prahu
- 250 g polnomastnega kremnega sira
- 6 žlic figovega džema
okras
- 10–12 svežih fig
- 200 g karamelne omake (kupljene ali po receptu spodaj)
Priprava
Najprej pripravimo testo. Suhe fige narežemo na majhne koščke in jih v skledici prelijemo z vročo kavo. Pustimo, da se namakajo 30 minut. Pečico segrejemo na 180 °C. Lešnike razprostremo na pekač in jih v pečici pražimo 5 do 8 minut. Preložimo jih v kuhinjsko krpo in podrgnemo, da odstranimo kožice. 75 g lešnikov stresemo v multipraktik (preostale prihranimo za pozneje) in pustimo, da se 10 minut ohlajajo. Medtem dno in stranice pravokotnega modla velikosti 20 x 30 cm namažemo z maslom in obložimo s papirjem za peko.
Ohlajene lešnike v multipraktiku drobno zmeljemo. Dodamo namočene fige in preostalo kavo ter zmeljemo v pasto. Dodamo preostale sestavine za testo in dobro zmešamo; medtem enkrat ali dvakrat postrgamo testo s sten posode. Testo predenemo v pripravljen model, zgladimo površino in pečemo 25 minut oziroma toliko časa, da je zobotrebec, ki ga zapičimo v sredino peciva, čist, ko ga izvlečemo. Pustimo, da se v modlu ohlaja 10 minut, nato zvrnemo na kuhinjsko mrežico, odluščimo papir in pustimo, da se do konca ohladi.
Medtem pripravimo kremo. V veliko skledo damo maslo, vaniljo in polovico sladkorja, grobo pretlačimo z lopatico, nato pa gladko stepemo z električnim mešalnikom. Dodamo kremni sir in preostali sladkor, pretlačimo in spet gladko zmešamo. Kremo razdelimo na pol; polovico bomo uporabili za nadev in prvi premaz, drugo polovico pa za končni premaz. Medtem ko se pecivo ohlaja, kremo lahko hranimo v hladilniku, a jo vzamemo ven 15 minut prej, preden jo bomo uporabili, da se ogreje na sobno temperaturo.
Sestavimo torto. Ohlajeno pecivo prenesemo na desko za rezanje in ga po dolžini na 3 mestih v razmaku 10 cm zarežemo, da označimo 3 kose, velike 20 x 10 cm, nato prerežemo do konca. Kose zložimo drugega na drugega, da preverimo, ali so enako veliki. Po potrebi jih obrežemo.
En kos peciva položimo na pladenj za torto. Namažemo ga z malo kreme in 3 žlicami figovega džema, tako da je džem 1 cm od robov. Na to položimo drugi kos peciva, ki ga prav tako namažemo s kremo in džemom. Na vrh položimo tretji kos peciva. S paletnim nožem celotno torto premažemo s preostalo kremo od prve porcije. S tem prvim premazom poberemo drobtinice. Nič zato, če prva plast premaza ni čisto gladka; pazimo pa, da s kremo zapolnimo vse vrzeli med plastmi. Torto postavimo v hladilnik za najmanj 30 minut, da se premaz učvrsti. Tudi druga porcija kreme naj bo ohlajena, a jo vzamemo iz hladilnika 15 minut pred uporabo.
Torto okrasimo. Vzamemo jo iz hladilnika in premažemo s preostalo kremo. Lahko jo lepo zgladimo s paletnim nožem ali pa pustimo grobo površino. Sveže fige razpolovimo ali narežemo na četrtine in z njimi obložimo trto (z vrhovi obrnjenimi navzgor). Karamel nadevamo v majhno slaščičarsko vrečko in z njim pobrizgamo torto (ali pa to naredimo kar z žlico), tako da steče tudi po stranicah. Preostale popražene lešnike grobo nasekljamo in z njimi posujemo torto. Narežemo na rezine in ponudimo, po želji priložimo še več svežih fig. Ostanek torte lahko v hladilniku hranimo do 3 dni. Pred postrežbo jo ogrejemo na sobno temperaturo.
Karamelna omaka
250 g sladkorja stresemo v ponev z debelim dnom, primešamo 4 žlice vode in pristavimo na srednje močan ogenj, da se sladkor raztopi. Moč ognja povečamo, sladkor pa naj 4 do 5 minut brbota, da dobimo karamel. Odstavimo z ognja in previdno vmešamo 50 g masla in 1,5 dl sladke smetane. Pustimo, da se ohladi.
Nasvet
Torta bo še boljša, če pecivo spečemo dan ali dva prej. Ohlajenega zavijemo v prozorno kuhinjsko folijo in shranimo v nepredušno zaprti posodi. Torto nato nadevamo in okrasimo na dan, ko jo bomo ponudili.
Pecivo mora imeti ravno površino, da plasti lepo sedejo druga na drugo. Če je pecivo na sredini bolj naraslo kot na koncih, površino obrežemo. Obrezke lahko zamrznemo in pozneje uporabimo za kakšno zloženko ali drugo sladico, za katero potrebujemo biskvitne drobtine.
Pazimo, da bosta kremi za nadev in prvi premaz ter za končni premaz ločeni. Če bodo v kremo za končni premaz zašle drobtinice, se bodo pokazale na površini torte.
Pri premazu je konsistenca bistvena. Krema mora biti mazava, a ne redka. Če je premehka, jo za nekaj časa postavimo v hladilnik, da se učvrsti, in jo vsakih 10 minut premešamo. Če pa je prečvrsta, jo nekaj časa pustimo na sobni temperaturi, da postane mazava.
Da bodo plasti peciva ostale na svojem mestu, ko bomo torte premazovali, v torto zapičimo 2 ali 3 lesena nabodala, dolga toliko, kot je visoka torta. Nabodala bodo ostala skrita, ko bomo torto krasili, in bodo poskrbela, da plasti med mazanjem ne bodo drsele.
Ko je torta premazana, lahko z majhno lopatico nežno povlečemo po premazu od dna proti vrhu, da ustvarimo lep vzorec.
Torto pokapamo s karamelom največ eno uro pred postrežbo, saj bo karamel počasi spolzel do dna torte.
Če premaz pri dnu torte ni lep, ga obložimo s sesekljanimi lešniki, ki jih nežno vtisnemo v premaz.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.