Druge vsebine
PRVA LETOŠNJA ZELENJAVA
Težko smo jo čakali, zdaj pa je končno tu. Za vse ljubitelje zelenega.
OKUSI JAPONSKE
Kako dobro poznate dobrote z Japonske? Ste poskusili suši in se odločili, da surova riba ni za vas?
piše: Barbara Slivnik
Izbira pečice je gotovo eden bolj stresnih trenutkov pri opremljanju doma, enotnega odgovora pa seveda ni. Številne lastnosti pečic, ki postajajo pametnejše iz dneva v dan, izberemo glede na potrebe, preference in navade. Ključna vprašanja so, kako pogosto jo nameravamo uporabljati, za kaj jo bomo uporabljali in kaj od nje pričakujemo.
Spodbujamo pestro in uravnoteženo prehrano. Vse nenadzorovane diete so lahko problematične, če telesu ne zagotovimo dovolj potrebnih hranil. Težavo pogosto predstavljajo pomanjkljive informacije, še posebno iz raznih spletnih virov, za katerimi se skrivajo komercialni interesi. Zato svetujem, da se pred vsakršno dieto ljudje dobro informirajo pri kredibilnih virih, pri večjih in dolgoročnih spremembah prehrane pa priporočam tudi posvet z usposobljenim dietetikom ali zdravnikom.
vodja raziskovalne skupine na Inštitutu za nutricionistiko
Težko smo jo čakali, zdaj pa je končno tu. Za vse ljubitelje zelenega.
Kako dobro poznate dobrote z Japonske? Ste poskusili suši in se odločili, da surova riba ni za vas?
piše: Urška Petelin
Ste opazili, da so jedi v naših restavracijah vse lepše? Občasno me za obisk restavracije premami objava na družbenih omrežjih. Krasna keramika, tri škrlatne pike majoneze z rdečo peso, dve kapljici kreme iz citrusov, prah sipinega črnila, grahovi poganjki, popečene kocke brioša in fi le brancina, vse zaokroženo z navdihujočim zapisom o sosedovem vrtu in piranskem brancinu. Tole bo užitek jesti! Pa zadnje čase prepogosto ugotovim, da se je krožnik bolje odrezal na Instagramu kot na moji mizi. Sipinega črnila je zmanjkalo, krema iz citrusov se je sesirila, brioš je zamenjal navaden kruh, brancin je prepečen. Ker ni vse zlato, kar se sveti.
Morda smo prevečkrat ponovili, da jemo tudi z očmi. Morda so nekateri gostinci preslišali besedo ‘tudi’. V izkušnjo obroka so res vključena vsa čutila, vendar je brez dobrega okusa vse zaman. Dobro le za Instagram. Ko postajajo krožniki vse lepši,
jedi pa vse manj okusne, se je treba ustaviti in premisliti. Gostinci bi morali takrat prevetriti svoje jedilnike, vodje kuhinj in vodje družbenih omrežij pa uskladiti, kaj omrežja obljubljajo in kaj kuharji zmorejo. Instagram je lahko odličen navdih, a zgolj s kopiranjem ‘lepih’ jedi vrhunskih chefov si gostinci delajo medvedjo uslugo. Razočaran gost se pač ne vrne.
Kuharji poleg talenta in izkušenj potrebujejo predvsem veliko znanja o sestavinah in postopkih. Imeti morajo čas, da raziščejo, kdo so najboljši dobavitelji, kako povezovati okuse, kako v jedi iskati harmonijo in kakšna je vloga vsake sestavine na krožniku, ki skupaj z drugimi tvori celoto. Dokler tega ne usvojijo, naj jim bo bližje moto Manj je več. Ker če že moram sprejeti kompromis, raje izberem malo manj ‘instakrožnik’ in iskreno jed z okusi, ki ‘štimajo’.
Okus mesa je odvisen od krme, najboljša jagnjetina je z gorskih pašnikov ali slanih pašnikov v bližini morja.
TEMA MESECA: SPOZNAJTE SVOJO PEČICO
APRIL V KUHINJI
NAUČIMO SE: PEKA V SOLI
SEZONA JAGNJETINE
PRVA LETOŠNJA ZELENJAVA
TRAJNOSTNA KUHINJA: KAR OSTANE OD VELIKONOČNE POJEDINE
HITRO IN PREPROSTO
V KUHINJI Z OTROKI
OKUSI JAPONSKE
GASTRONOMSKA DEDIŠČINA SLOVENIJE: GIBANICA, GÜBANICA ALI PREPOGJENCA
POGLED V KOZAREC: UVOD V NARAVNA VINA
ŠOLA OKUSOV: KAKO DO ZVEZDIC V LIZBONI?
KULINARIČNE NOVICE
PIKA NA I: IGOR PRAVST