Ko pomislim na sladice svojega otroštva, je ena prvih misli skodelica na roke stepenih jajčnih rumenjakov s sladkorjem in, kadar smo bili res pridni, kakavom v prahu. Danes bi jo stežka pojedla, še težje bi jo dala otrokom, a takrat bi zanjo dala vse. V mladosti jo je nasledil tiramisu, ki je imel pri nas doma poseben status med sladicami. Morda zato, ker je tako lepo kremast. Pa zato, ker smo po družinskem kosilu vedno radi še malo posedeli ob kavi. Morda tudi zato, ker ni tako zelo sladek (kar je pri Slovencih posebej čislana vrednost sladic). Morda celo zato, ker je tiramisu pravzaprav z maskarponejem, kavo in piškoti nadgrajena jajčna sladica mojega otroštva, ki je bila pred tem sladica otroštva mojih staršev. Tiramisu skratka združuje vse, kar potrebujem za lepo jesensko nedeljsko popoldne: kavo, kremo, družbo in malo nostalgije.
Je pa tiramisu lahko tudi kamen spotike, saj večina verjame, da naredi najboljšega. Jaz seveda vem, da je moj najboljši. Verjetno je tudi vaš najboljši. Pa tudi ves internet je poln profesionalnih in ljubiteljskih kuharjev, ki trdijo, da delajo najboljši tiramisu. Ena najbolj preprostih sladic postane neverjetno zapletena, ko jo želiš dodobra raziskati in zapisati najboljši recept.
Splet je brezno brez dna – tam je cela vrsta receptov, od tiramisujev, ki jim dodajajo sladko smetano, vaniljevo aromo, biskvit namesto piškotov savoiardi, sneg beljakov, do takšnih s sladkim vinom in celo pomarančnim, rožnim ali janeževim likerjem, ki naj bi »izničili neprijeten vonj po jajcih«. (V dotičnem receptu je moralo iti spletni gospe iz Trevisa, menda rojstnega mesta tiramisuja, nekaj hudo narobe, če ima njena krema neprijeten vonj po jajcih.) So pa tudi nam ta mesec pri sestavljanju recepta za tiramisu jajca delala največ preglavic, predvsem pasterizacija in količina. Priznam, v svojem receptu jajc ne pasteriziram. Za 500 g maskarponeja uporabim dve celi jajci in dva rumenjaka. Kot boste prebrali na strani 61 v zapisu pogovora z gospo Spinazzola, soprogo italijanskega veleposlanika v Sloveniji, je jajca vedno treba pasterizirati. In nikar ne uporabite smetane! Ne v tiramisuju, ne v karbonari in ne v rižoti. Morda pa je Teden italijanske kulinarike, ki letos poteka od 13. do 19. novembra, odlična priložnost za odpravljanje napak pri italijanskih jedeh, ki jih vsi delamo ‘najboljše’.