The post Kakovostno vino za kuhanje appeared first on Dober Tek.
]]>O: Slabo vino lahko jed poslabša ali celo uniči, zato za kuhanje izbiramo kakovostna vina, ki bi si jih z veseljem natočili tudi v kozarec. Vino mora seveda prevreti, da iz njega izhlapi alkohol, imeti pa mora tudi čas, da se poveže z drugimi sestavinami. Zato ga moramo jedi dodati v pravem trenutku, po navadi med praženjem ali dušenjem.
The post Kakovostno vino za kuhanje appeared first on Dober Tek.
]]>The post Kaj je topljena smetana? appeared first on Dober Tek.
]]>O: Topljena smetana je smetana, ki jo poberemo po ohlajanju prevretega nehomogeniziranega mleka. Ima bogato, gosto strukturo in sladkast okus, uporablja pa se kot namaz ali dodatek k slaščicam. Kupite jo lahko le v izbranih mlekarnah, najlažje pa jo boste nadomestili tako, da tretjino sladke smetane zmešate z dvema tretjinama maskarponeja. Po želji ji lahko dodate še vaniljevo ali limonovo aromo ali sladkor po okusu.
Nadgrajena različica topljene smetane pa je pregreta smetana, tudi škrlup ali pečena smetana, ki jo pripravljajo tako, da z ohlajenega prevretega mleka poberejo smetano in jo dobro pregrejejo v pečici. V angleških receptih takšno smetano poimenujejo clotted cream.
Preizkusite jo v tej malce posebni torti iz krhkega testa z robidnicami.
The post Kaj je topljena smetana? appeared first on Dober Tek.
]]>The post Preveč začinjena jed appeared first on Dober Tek.
]]>Če v jed vsujemo preveč začimbe, jo lahko iz jedi hitro poberemo z žlico, preden se sprosti okus.
Če smo ugotovili, da je jed preslana, še preden smo jo skuhali do konca, vanjo dodamo na polovico prerezan krompir, ki bo med kuho vsrkal sol. Če pa je preslana že kuhana jed, lahko tekočino precedimo, v njej skuhamo na pol narezan krompir, ki bo vsrkal sol, nato pa tekočino vrnemo v jed.
Preveč poprano obaro lahko rešujemo z dodatkom cvetače ali krompirja ali z jušnimi vložki, kot so vodni žličniki.
Če je jed preveč pikantna, jo lahko rešimo tako, da povečamo količino drugih sestavin – tako z najmanj posledicami rešimo prav vsako preveč začinjeno jed.
Upamo, da smo rešili kakšno slastno kosilo!
The post Preveč začinjena jed appeared first on Dober Tek.
]]>The post Polaganje krhkega testa v model appeared first on Dober Tek.
]]>The post Polaganje krhkega testa v model appeared first on Dober Tek.
]]>The post Ali lahko ponovno uporabimo olje za cvrenje appeared first on Dober Tek.
]]>Pomembno je, katero olje izberemo za cvrenje, pa tudi, kako cvremo. Olje izbiramo gleda na točko dimljenja, to je temperatura, pri kateri se iz olja začne kaditi. Ker cvrenje poteka pri visokih temperaturah, moramo uporabiti maščobo z visoko točko dimljenja – med temi so arašidovo, repično in sončnično olje pa tudi svinjska mast. Ni pa priporočljivo oljčno olje, ki ima nizko točko dimljenja in izrazit okus.
Pri cvrenju je pomembno, da nadzorujemo temperaturo. Če je olje prehladno, bo hrana napojena z maščobo. Če je olje prevroče, pa bo prehitro zapečena od zunaj in znotraj surova. Običajna temperatura cvrenja je 180 °C. Če se olje preveč segreje, se začne razgrajevati, tako olje pa je nestabilno. Temperaturo najlaže nadzorujemo s kuhinjskim termometrom. Pokazatelj, da je olje pregreto, je tudi to, da se začne kaditi – v tem primeru ga zavržemo.
Če želimo olje shraniti za ponovno uporabo, ga moramo najprej precediti oziroma filtrirati, da se znebimo nečistoč in ostankov hrane, ki bi se ob naslednji uporabi zažgali. Olje precedimo skozi več plasti fine tkanine, ki jo položimo v kovinsko cedilo z drobnimi luknjicami, da se znebimo tudi najdrobnejših delcev.
Olje ohladimo na sobno temperaturo, nato ga v dobro zaprtem steklenem kozarcu shranimo v hladilnik.
Ne pozabimo, da se olje navzame okusa hrane, ki se je cvrla v njem. Olje, v katerem smo cvrli ribe, bo tako krasno za cvrenje rakcev, nikar pa v njem ne cvremo, na primer, krofov – ali česar koli, za kar si ne želimo, da ima okus po ribah!
Prav tako olja ne uporabimo prevečkrat. Vsakič, ko ga segrejemo, namreč postane malo bolj nestabilno in se razgrajuje, pri tem pa postane gostejše in temnejše. Tudi olje, ki je videti motno in ima na vrhu peno in če ima močan ali žarek vonj, je treba zavreči. Za odmet je tudi olje, ki se začne kaditi, še preden se segreje na želeno temperaturo.
Ne glede na to, kako skrbno ravnamo z oljem in kolikokrat smo ga uporabili, pa ga ne hranimo dlje kot mesec ali dva.
Ko je čas, da gre v smeti, ne pozabimo, da ne sodi med biološke ali mešane odpadke, pa tudi v straniščno školjko ne. Treba ga je oddati ločeno kot nevaren odpadek!
Članek: Najboljše olje za cvrenje
Članek: Nasveti za varno cvrenje
The post Ali lahko ponovno uporabimo olje za cvrenje appeared first on Dober Tek.
]]>The post Oblaganje pekačev s papirjem za peko appeared first on Dober Tek.
]]>Za obod okroglega pekača odrežemo trak papirja, ki je dovolj dolg, da prekrije obod (izmerimo ga lahko s pomočjo vrvice), in še kakšen centimeter dodamo. Za dno okroglega pekača vzamemo list papirja, ki je večji kot površina pekača. Prepognemo ga na pol, nato na četrtine, nato diagonalno in zgibamo še naprej, da dobimo ozek trikotnik. Konico trikotnika pridržimo nad sredino pekača in odrežemo zunanji rob, kjer se dotika roba pekača. Papir razpremo, da dobimo krog, ki ga položimo na dno, tako da obložimo tudi stene pekača.
Za podolgovat pekač (za štruce) tega postavimo na list papirja za peko in odrežemo trak, ki je malce ožji kot pekač. List položimo na dno pekača, tako da visi še čez ožja robova. Enako obložimo večje pravokotne in kvadratne pekače. Pekač postavimo na velik kos papirja za peko in ga obrišemo s svinčnikom. Ob črtah ga zapognemo, nato ga obrnemo, da so narisane črte spodaj, in zapognemo v drugo smer. Papir položimo v pekač in v vogalih lepo zložimo.
Obstaja pa tudi enostavnejši in hitrejši način, ki je sicer malenkost manj natančen, a se prav tako dobro obnese: papir za peko zmočimo z vodo in ga zmečkamo v kepo, nato pa ga razpremo. Zdaj je čisto mehak in se bo zlahka prilegal vsakemu pekaču, tudi okroglemu.
The post Oblaganje pekačev s papirjem za peko appeared first on Dober Tek.
]]>The post Ohlajanje kruha appeared first on Dober Tek.
]]>The post Ohlajanje kruha appeared first on Dober Tek.
]]>The post Zmehčano maslo appeared first on Dober Tek.
]]>The post Zmehčano maslo appeared first on Dober Tek.
]]>The post Žafran in žafranika appeared first on Dober Tek.
]]>Žafranika
The post Žafran in žafranika appeared first on Dober Tek.
]]>The post Nasveti za peko piškotov appeared first on Dober Tek.
]]>Če želimo mehkejše piškote, v testo dodamo samo rumenjak, če uporabimo samo beljak, bodo bolj hrustljavi in tudi krhki, zato oblikujemo majhne. Za piškotno testo lahko namesto masla uporabimo margarino, če nam je njen okus ljubši, če nočemo, da se piškoti preveč razlezejo po pekaču, predvsem pa če to zahteva recept. Margarina za piškote naj vsebuje vsaj 80 % maščob.
Pekače za piškote je najbolje obložiti s papirjem za peko. Med piškoti na pekaču naj bo vsaj 5 cm prostora. Ameriški nevaljani piškoti ali »kukiji« so iz mehkejšega testa, ki se med peko precej razleze, zato kupčke testa na pekač polagamo še malo bolj narazen. Piškote vedno postavimo v povsem segreto pečico. Ker po navadi pečemo večjo količino piškotov, bomo potrebovali dva pekača: medtem ko je eden v pečici, na drugem pripravimo naslednjo porcijo; če je pekač vroč, ga ohladimo pod hladno vodo (piškotov ne polagamo na vroč pekač!). Med peko pekač vsaj enkrat obrnemo, da se piškoti enakomerno spečejo; če imamo hkrati v pečici dva pekača, enega zgoraj in drugega spodaj, ju med peko prav tako zamenjamo. Ko so piškoti pečeni, jih takoj poberemo s pekača, da se ne pečejo še naprej (razen če recept zahteva drugače).
Večino vrst testa za piškote ali nepečene oblikovane piškote lahko tudi zamrznemo za največ 3 mesece v nepredušni embalaži (za zamrzovanje ni primerno testo, ki vsebuje veliko vode). Zamrznjeno testo pred peko odtajamo v hladilniku, že oblikovanih zamrznjenih piškotov pa ni treba odmrzniti, le malo dlje jih pečemo.
Če piškote okrasimo z glazuro, počakamo, da se povsem strdi, preden jih postrežemo ali zložimo v škatlo, da se ne bodo zlepili med seboj. Kadar pripravljamo sladkorno glazuro, vse sestavine dodajamo počasi in v majhnih količinah. Glazuro lahko obarvamo z jedilnimi barvami, ki jih dodajamo po kapljicah, saj so zelo močne.
Še veliko nasvetov in trikov bi lahko natresli, a ti so osnovni. Prepričani smo, da vam bodo praznični piškoti lepo uspeli!
The post Nasveti za peko piškotov appeared first on Dober Tek.
]]>