Zeljni narastek po sedmograško
piše: Zoran Triglav
V zimskem času so posebno priljubljene jedi iz kislega zelja. Tudi narastek z mletim mesom.
Le redko se zgodi, da se v zvezi z Romunijo pogovarjamo o čem drugem kot o prenatovorjenih vozilih vprašljive tehnične brezhibnosti ali o grofu Drakuli.
O transilvanski oziroma sedmograški kulinariki ne vemo tako rekoč nič. Pa vendar od tam izvira zelo zanimiva in okusna jed, ki je bila priljubljena po vseh državah za železno zaveso.
Podoben musaki, pa tudi sarmi
Transilvansko mesto Cluj-Napoca je zibelka nekakšne zeljne musake, s katero lahko odlično obogatite svoj zimski nabor jedi.
Sestavljena je iz kislega zelja, riža in mletega ali nasekljanega mesa ter gratinirana s kislo smetano. Po obliki bolj musaka, po sestavinah bolj sarma.
Tako zelo, da jo je celo prebila in se precej udomačila tudi na tej strani, zlasti v Nemčiji. Tam jo poznajo pod imenom klausenburger kraut ali siebenbürgisch sauerkrautauflauf.
Če prevedemo: zelje po clujsko ali sedmograški narastek iz kislega zelja.
»Pozdravljeno mi bodi, moje ljubo kislo zelje, mile so tvoje vonjave!« je nekoč dejal Heinrich Heine, nemški sodobnik našega Prešerna, ko je pokusil to okusno zimsko specialiteto.
Varză a la Cluj, kot se jed imenuje po romunsko, je bila namreč že leta 1695 pod imenom varză în mod clujean natančno opisana v clujski kuharici Cartea de bucate de la Cluj.
Okusno tradicionalno jed, ki jo je morda užival že sam grof Drakula oziroma Vlad Tepeš, si lahko brez večjih naporov pripravite doma.
Odlično vam bo uspel po naslednjem receptu:
Naših 12 najbolj iskanih receptov s kislim zeljem:
Foto: Shutterstock
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.