Druge vsebine
KOSILO Z RABARBARO
Ni veliko sestavin, ki jih lahko postrežemo k mesu in v sladici.
PLITVI ŽEPI
Ali ni fino, da tudi v teh časih iz poceni sestavin lahko naredimo res imenitne jedi?
piše: Iva Hari
Danes se le redko na našem krožniku znajde divja hrana. Seveda z izjemo čemaža, kopriv in regrata zgodaj spomladi. Še nedavno, med vojnimi časi, pa so divje rastline naše prednike pogosto rešile pred lakoto. Srečo imamo, da Slovenija spada med države z najvišjo biotsko raznolikostjo rastlin in živali. Ali bo tako tudi ostalo, pa je odvisno od vsakega od nas.
Odraščala sva v sadjarski družini, pred nekaj leti pa sva si zaželela, da bi to postala najina primarna dejavnost. Cider sva poznala kot priljubljeno pijačo iz tujine, zato sva se tudi sama lotila pridelave najboljšega ciderja iz naših jabolk.
pridelovalca ciderja Malner
Ni veliko sestavin, ki jih lahko postrežemo k mesu in v sladici.
Ali ni fino, da tudi v teh časih iz poceni sestavin lahko naredimo res imenitne jedi?
piše: Urška Petelin
Kako dolgočasen bi bil svet brez pogumnih ljudi. Bi se sploh kam premaknili? Bi sploh kaj novega spoznali, si razširili obzorja in potem v tej širini uživali? Pogumni ljudje z ‘norimi’ idejami so gonilo napredka na vseh področjih, tudi v kulinariki.
Tik pred tiskom te številke revije sem na večerji treh mladih chefov v Hiši Linhart sedela skupaj z Janezom Bratovžem in Urošem Štefelinom, ki ju oba zelo cenim. Bil je večer pred začetkom festivala čokolade v Radovljici in rdeča nit vseh jedi, ki so jih pripravljali Tomaž Bratovž iz Restavracije JB, Martin Zupanc iz Hiše Linhart in Darko Krstev iz restavracije Strelec, je bila čokolada. Rdeča nit našega omizja pa tisoč in ena kuharska zgodba, prav vsaka prepletena s pogumom. Naši najboljši kuharji so morali sprejeti celo vrsto pogumnih odločitev, da so postali to, kar so danes. Na tisoče ur so preživeli v kuhinji, naredili ob tem marsikatero norost in trdo garali, da so slovensko kulinariko posodobili, povzdignili in postavili ob bok svetovnim kuhinjam. Pri takih sogovornikih samo sediš, poslušaš in pustiš, da te navdihnejo. Kulinarični razvoj naroda se začne pri pogumnih kuharjih, nadaljuje z mediji, ki o njih pišemo in vzbujamo zanimanje javnosti, povpraševanju ljudi pa sledi ponudba v trgovinah. In delamo dobro, saj je raznolikost ponudbe vse bogatejša.
Ne mislim, da bi morali vsi doma sušiti tunino srce, fermentirati, kar nam pride pod roke, in gojiti gobe v kleti. A malo več poguma v kuhinji bi vsem prišlo prav. Najlažje je namreč ostati v varnih okvirih znanega, pri tistih treh juhah, ki jih vedno znova kuhamo, pečenki s krompirjem in eni od dveh tort, ki jih najraje pripravljamo. Najvarneje je iti v tisto gostilno, kjer vedno praznujemo obletnice in je vedno vse dobro in znano. Zelo verjetno je tako življenje tudi najbolj udobno – ampak tako zelo dolgočasno. Zato vzemite to revijo trdno v roke in se opremite s pogumom. Ta mesec smo pripravili kar nekaj gradiva za pogumno raziskovanje. Najprej v naravo po divje rastline (tu bodite ne le pogumni, ampak, prosim, tudi previdni), nato med recepte, napihane z vseh strani sveta, da vam v kuhinji gotovo ne bo dolgčas. Jedi pogumno stilirajte po napotkih iz intervjuja z odlično stilistko Grušo Zorn. Čez vikend si privoščite glodanje dobrot z žara, ki smo jih tokrat pogumno začinili, in ob njih ponudite katero od dimljenih pijač, ki jih predstavljamo v rubriki Pogled v kozarec. Ali pa cider, ki zaradi poguma malih sadjarjev, kot sta Maja in Boštjan Pečar (intervju na strani 82), postaja nova trendna pijača. Če vas srbijo pete, sledite Urošu Mencingerju v lovu za najboljšo pico v Italiji, kjer prav tako včasih potrebujete pogum – tudi za parkiranje v najožjih mestnih ulicah.
Skratka, kar nekaj priložnosti za kulinarični pogum je ta mesec pred vami.
Kadar je češenj v izobilju, še posebno, če so domače, lahko skuhamo marmelado, ki nam bo v veselje vse do naslednje sezone. Recept poiščite na dobertek.com.
DIVJINA NA KROŽNIKU, ETIČNOST V UMU
MAJ V KUHINJI
PLITVI ŽEPI
OBRANO DO KOSTI
SOLATE Z MLADIM KROMPIRJEM
NAUČIMO SE
KOSILO Z RABARBARO
SLADKE ČEŠNJE
OTROCI V KUHINJI: Kako pravilno režemo in sekljamo
SVETOVNI DAN CELIAKIJE: Življenje brez glutena
POGLED V KOZAREC: Kjer je dim, je tudi dobra pijača
ŠOLA OKUSOV: Pica: kje je najboljša na svetu
RAZGLEDNICA IZ NEMČIJE: Nemčija vabi
NA OBISKU: Sanjski poklic: prehranski stilist
KULINARIČNE NOVICE
PIKA NA I: Maja in Boštjan Pečar