
Sestavine
- 1 liter polnomastnega mleka
- 1 čajna žlička žafranovih nitk
- 300 g kristalnega sladkorja
- 4 g moke salep (iz gomoljev orhideje rodu Orchis) ali 18 g koruznega škroba
- 4 jedilne žlice rožne vode (ali po želji več)
- približno 1 dl sladke smetane
- nasekljane neslane zelene pistacije
za okras
- posušeni cvetni lističi aromatične vrtnice
Preberite tudi

Veganske sladice, ki osvajajo brez kompromisov – ne boste verjeli, da so 100 % rastlinske!
Na popoldansko čajanko smo povabili vegana in se skoraj ujeli v past. S katero slaščico postreči, ko pa smo tako vajeni receptov z mlekom, jajci, smetano in medom. Z nekaj raziskovanja, novega znanja in kakšnim pametnim nadomestkom vam bo gotovo uspelo – ne bojte se eksperimentiranja!

Za kaj se uporablja moka semola?
Moko semola pridobivajo iz pšenice durum, ki ji v praksi pravimo tudi trda pšenica. Zbrali smo nekaj najpogostejših načinov rabe.

Čigava je pravzaprav musaka?
Grška, verjetno se strinjate. Mastna in slastna jed iz jajčevcev, mletega mesa in kremaste omake že desetletja kraljuje na menijih številnih grških tavern.
Sestavine
- 1 liter polnomastnega mleka
- 1 čajna žlička žafranovih nitk
- 300 g kristalnega sladkorja
- 4 g moke salep (iz gomoljev orhideje rodu Orchis) ali 18 g koruznega škroba
- 4 jedilne žlice rožne vode (ali po želji več)
- približno 1 dl sladke smetane
- nasekljane neslane zelene pistacije
za okras
- posušeni cvetni lističi aromatične vrtnice
Postopek
Sladko smetano vlijemo v nizko posodo, da sega do višine 2–3 mm. Posodo damo v zmrzovalnik, da smetana zmrzne; pri pripravi sladoleda jo bomo uporabili pozneje.
Približno 1 dl zavremo, nekoliko ohladimo in z njo prelijemo nitke žafrana. Pustimo vsaj 10 minut, da se voda zlato oranžno obarva. Med tem zavremo mleko in dodamo polovico sladkorja. Ves čas mešamo, da se sladkor v mleku raztopi. V drugo polovico sladkorja vmešamo salep ali koruzni škrob in mešanico dodamo v nekoliko ohlajeno mleko. Na nizki temperaturi kuhamo ob stalnem mešanju še približno 10 minut. Mlečna mešanica se bo nekoliko zgostila. Ohladimo jo na sobno temperaturo, ji dodamo rožno vodo in vodo z namočenim žafranom. Vse skupaj za nekaj časa postavimo v hladilnik ali za krajši čas v zmrzovalnik, da se ohladi.
Ohlajeno mešanico vlijemo v aparat za sladoled. Zamrznjeno smetano vzamemo iz zamrzovalnika in jo narežemo na koščke, velike približno 5 x 5 mm. Tik preden je sladoled dovolj zmrznjen, dodamo koščke zamrznjene smetane in pistacije (del jih prihranimo za okras) in do konca pripravimo sladoled. Če sladolednega aparata nimamo, pustimo mlečno mešanico v zmrzovalniku od 45 minut do 2 uri (odvisno od zmrzovalnika in stopnje hlajenja) oziroma toliko časa, da se mlečna mešanica ob robovih začne strjevati. S kuhalnico ali drugim priročnim mešalom jo postrgamo z robov posode in premešamo. Zmes damo nazaj v zmrzovalnik in jo vsakih 30–45 minut ponovno premešamo. Postopek ponavljamo, dokler sladoled ni dovolj zmrznjen. Pri zadnjem mešanju, ko je sladoled že dovolj gost, dodamo še koščke zamrznjene smetane in nasekljane neslane zelene pistacije (del jih prihranimo za okras).
Sladoled okrasimo s prihranjenimi pistacijami in posušenimi cvetnimi lističi aromatične vrtnice.
Nasvet
- Lahko uporabimo manj sladkorja in mleko z drugačno vsebnostjo maščobe ali rastlinski napitek, vendar bosta v tem primeru sestava in gostota sladoleda drugačna.
- Glede na količino žafranovih nitk, ki jih uporabimo, bosta barva in okus močnejša oziroma manj intenzivna.
- Salep je moka iz gomoljev orhideje rodu Orchis, ki da sladoledu elastično strukturo.
- Količino sladke smetane prilagodimo okusu. Tudi velikost koščkov narezane zmrznjene sladke smetane je lahko poljubna. Vendar je za popestritev okusa sladoleda bolje, da koščki niso preveliki.
Nasvet
Recept sta pripravila dr. Darja Feizpour in doc. dr. Mahdi Feizpour, ki prihaja iz iranske
province Jezd. Skupaj smo odkrivali čudoviti svet žafrana, o katerem pišemo v septembrski številki revije Dober tek (2022).