
Škampova osnova chefa Tomaža Kavčiča
Oklepe rakov je škoda zavreči, saj iz njih lahko izvabimo izjemne okuse.
Škampova osnova chefa Tomaža Kavčiča
Oklepe rakov je škoda zavreči, saj iz njih lahko izvabimo izjemne okuse.

Sestavine
- 1 kg škampovih glav in oklepov
- 3 dl belega vina
- 5 dl paradižnikove osnove
- 1 dl oljčnega olja
- večja posoda ledu
Preberite tudi

Polenta: Vse, kar morate vedeti o sortah in pripravi
Rumena, rdeča in bela polenta je nahranila generacije naših prednikov. Briški otroci so stali v vrsti, da bi dobili "škurjo od polente". Jo še znamo skuhati na star način?

Pečenka: vse kar morate vedeti, da bo uspela
Odkrijte skrivnosti popolne pečenke! Naučite se pravilne peke, da bo meso sočno, mehko in polnega okusa – vsakokrat brezhibno!

Veganske sladice, ki osvajajo brez kompromisov – ne boste verjeli, da so 100 % rastlinske!
Na popoldansko čajanko smo povabili vegana in se skoraj ujeli v past. S katero slaščico postreči, ko pa smo tako vajeni receptov z mlekom, jajci, smetano in medom. Z nekaj raziskovanja, novega znanja in kakšnim pametnim nadomestkom vam bo gotovo uspelo – ne bojte se eksperimentiranja!
Sestavine
- 1 kg škampovih glav in oklepov
- 3 dl belega vina
- 5 dl paradižnikove osnove
- 1 dl oljčnega olja
- večja posoda ledu
Postopek
V večji kozici segrejemo oljčno olje. V posodo iztisnemo vsebino glav škampov, nato dodamo tudi iztisnjene škampove glave in oklepe ter dobro popražimo.

Ko zadišijo, dodamo led in kozico odstavimo s kuhališča. Počakamo, da se led stopi – s tem se zadrži večina okusa iz škampovih glav in oklepov. Pomembno je, da čim manj mešamo.

Ko se led povsem stopi, pristavimo kozico na nizek ogenj in prilijemo vino. Postopoma zvišujemo temperaturo do vrenja. Ko alkohol v vinu povre, dodamo paradižnikovo osnovo in na majhnem ognju kuhamo še 1 uro.

Po uri kuhanja osnovo precedimo skozi grobo sito, jo ponovno zlijemo v kozico in kuhamo na zmernem ognju, da se tekočina zreducira v lepo gosto škampovo osnovo.

Nasvet
Paradižnikovo osnovo pripravimo tako, da popraženi čebuli dodamo olupljen paradižnik, dolgo kuhamo in nato pretlačimo. Osnove ne začinimo, zato da ohrani čisti okus paradižnika – začinimo raje jed, ki ji osnovo dodajamo. Izberemo sočen, dišeč, zrel sezonski paradižnik iz bližnje okolice. Tak ima največ okusa! (Osnovo lahko sicer v tej jedi nadomestimo tudi s pasiranim paradižnikom.)