Mini eklerji
Mini eklerji
Recept je objavljen v reviji Dober tek, marec 2018
ČAS PRIPRAVE: 1 ura 45 min
KOLIČINA: pribl. 30 eklerjev
ZAHTEVNOST: Srednje zahtevno
Sestavine
paljeno testo
- 1,5 dl mleka
- 100 g na kocke narezanega masla
- 200 g presejane moke
- ščep soli
- 4 velika jajca
nadev
- 2 dl mleka
- 1 žlička vaniljeve paste ali 1 vaniljev strok
- 2 velika rumenjaka
- 4 žlice sladkorja
- 1 žlica moke
- 1 žlička koruznega škroba
- 2 dl sladke smetane
okras
- 2 žlici likerja iz jagodičja, npr. iz črnega ribeza ali malinovega
- 500 g presejanega sladkorja v prahu
- jedilna barvila (če imamo enega od zgornjih likerjev, uporabimo rožnato in vijoličasto)
- bonbončki in drugi okraski po okusu
Priprava
Pripravimo testo. V srednje veliki kozici na srednji temperaturi segrevamo mleko, maslo, ščepec soli in 1,5 dl vode tako dolgo, da se maslo stopi. Nato zvišamo temperaturo in tekočino zavremo. Presejemo moko, in ko tekočina zavre, vanjo vsipamo presejano moko. Temperaturo znižamo in s kuhalnico mešamo na majhnem ognju tako dolgo, da se testeni cmok loči od posode in kuhalnice. Testo preložimo v skledo, kjer naj se 5 minut ohlaja, potem pa drugo za drugim vmešamo jajca, da dobimo gladko svetleče testo. Maso preložimo v vrečko za brizganje z gladkim nastavkom premera 1,5 do 2 cm.
Za nadev v kozici segrejemo mleko z vaniljevo pasto ali po dolgem razprtim strokom, da skoraj zavre. Medtem v skledi stepemo rumenjake, sladkor, moko in škrob. V rumenjakovo mešanico prilijemo vroče mleko in ob tem ves čas mešamo. Če smo uporabili vaniljev strok, ga odstranimo in zavržemo, mešanico pa vlijemo nazaj v čisto kozico. Pristavimo na majhen ogenj in mešamo, dokler se mešanica ne zgosti kot puding – na začetku bo grudičasta, a jo še naprej mešajmo z metlico in grudice bodo izginile. Kremo predenemo v drugo skledo in neposredno na površino položimo prozorno kuhinjsko folijo. Pustimo, da se ohladi, nato jo shranimo v hladilnik.
Pečico segrejemo na 220 °C. Dva velika plitva pekača obložimo s papirjem za peko. Nanju nabrizgamo 8 do 10 cm dolge in približno 2 cm široke trakove testa, med njimi pa pustimo dovolj prostora, da se bodo lahko med peko razširili. Postavimo v pečico in pečemo 5 minut, nato temperaturo znižamo na 200 °C in pečemo še 10 minut, da se zlato obarvajo, napihnejo in hrustljavo zapečejo. Z nabodalom vzdolž dna eklerjev naredimo po 3 luknjice, jih položimo nazaj na pekača, tako da dno gleda navzgor, in vrnemo v pečico še za 8 do 10 minut, da se še malo zapečejo. Pustimo, da se ohladijo. (Zdaj jih lahko zamrznemo za največ en mesec, v nepredušno zaprti posodi pa se ohranijo do 3 dni – preden jih nadevamo, jih postavimo v vročo pečico samo toliko, da še malo zahrustajo.)
Gosti kremi za nadev dodamo s metano in stepemo z električnim mešalnikom, da spet drži obliko. Kremo nadevamo v vrečko za brizganje z majcenim nastavkom in nekaj nadeva nabrizgamo v luknjice na dnu eklerjev (glej nasvet). Ko krema začne polzeti ven, je ekler na tistem delu verjetno poln.
Sladkor v prahu zmešamo z likerjem in toliko vode, da dobimo precej gost obliv. Razdelimo ga v toliko skledic, koliko različnih barvil želimo uporabiti, in vsako porcijo obarvamo po okusu. (Morda bomo morali dodati še kanček vode, da bomo dobili želeno gostoto za oblivanje, to je odvisno od vrste barvila. Obliv mora biti gost, a tekoč.)
Zgornjo stran vsakega eklerja pomočimo v obliv ali uporabimo žličko in obliv razmažemo – najprej ga uporabimo manj in počakamo, da se razleze in ustali. Dodamo še bonbončke ali druge okraske in položimo na kuhinjsko mrežico, da se obliv učvrsti. Eklerje je najbolje pojesti še isti dan, ko smo jih nadevali in okrasili, da se ne razmočijo.
Skrivnost do uspeha
Nihče si ne želi zagristi v ekler in okusiti zrak. Če v dno naredimo luknjice, je to najboljši način, da vanje spravimo čim več kreme in je vsak grižljaj odličen.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.