Begova čorba
Begova čorba
Recept je objavljen v reviji Dober tek, julij/avgust 2017
ČAS PRIPRAVE: 1 ura 15 min
KOLIČINA: za 8 oseb
ZAHTEVNOST: Preprosto
Sestavine
- 1 kg piščančjih stegen brez kosti in kože
- 200 g korenja
- 100 g gomolja zelene
- 100 g peteršiljeve korenine
- 4 lovorovi listi
- 200 g sveže bamije (ali 30 g posušene)
- 250 g smetane (kisle ali sladke, po želji)
- 4 rumenjaki
- šopek peteršilja
- 1 limona
- sol in poper
Priprava
Jušno zelenjavo očistimo in narežemo na kocke, bamiji odstranimo pecelj in jo narežemo. Tudi meso narežemo na kocke. Meso in zelenjavo zalijemo z 1,5 l vode, dodamo lovor, solimo in damo na ogenj. Počasi kuhamo približno 1 uro, oziroma tako dolgo, da je meso zelo mehko. Po potrebi dodajamo vodo.
Rumenjake zmešamo s smetano. Kotliček umaknemo z ognja in v čorbo počasi vlijemo pripravljeno zmes, da se zgosti. Čorba ne sme več zavreti. Pred postrežbo jo začinimo z nekaj kapljicami limonovega soka in potresemo s sesekljanim peteršiljem. Zraven postrežemo krhlje limone, da si jo vsak po želji doda v čorbo.
Bamija
Imenovana tudi jedilni oslez ali okra, je ena najstarejših vrst zelenjave. Veliko se uporablja v orientalskih in afriških kuhinjah, pa tudi v bosanski. V zadnjem času jo gojijo tudi pri nas, dobi se sveža in posušena.
Nasvet
Ko begovo čorbo kuhamo na štedilniku, običajno vzamemo piščančje meso s kostmi in sledimo postopku, kot je opisano v 1. koraku. Ko je meso kuhano, juho precedimo, meso očistimo od kosti in ga razceframo na majhne koščke. Tudi kuhano zelenjavo narežemo na majhne kocke. V precejeno juho vrnemo meso in zelenjavo ter nadaljujemo s pripravo, kot je opisano v 2. koraku. Čorbo včasih zgostijo z prežganjem iz masla in moke ali z masleno kocko.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.