Povelikonočni jedilnik z ostanki šunke
Kako porabiti ostanke velikonočne šunke?
piše: Barbara Slivnik
Članek je objavljen na Revija Dober tek
Morda ste po stari navadi pripravili velikonočne dobrote, s katerimi bi lahko nahranili celo vas, morda je vaše najmlajše zaneslo pri barvanju pirhov ali pa sledite staremu običaju, da morate ob veliki noči preizkusiti vsaj sedem žegnov …
Vse to so možni razlogi, da v dneh, ki sledijo praznikom, ne veste, kam bi z vsemi ostanki velikonočnih jedi. Potem ko ste pripravili paketke – nekakšne povelikonočne pisanke za vse najdražje – vas v hladilniku še vedno čaka košček šunke, pršuta in hrena, v lično okrašeni košarici se ob kosu potičke kotali par pirhov, v shrambi pa leži rahlo načet čokoladni zajček. Kaj storiti?
Nič ne bomo stran metali
S prebujanjem narave (in še posebno aprila, ko obeležujemo dan Zemlje) se pogosto spomnimo na pomembnost skrbi za okolje, ki nam daje življenje in ga nameravamo v kar najboljšem stanju zapustiti prihodnjim generacijam. Vestno ravnanje z ostanki hrane in predvsem skrb za zmanjševanje odpadkov spadata med najpreprostejše načine za zagotavljanje lepše prihodnosti za nas vse. Ne samo da s premišljenim ravnanjem varčujemo, ključnega pomena je predvsem zmanjševanje negativnih vplivov na okolje in s tem povezan prihranek energije. »Nič ne bomo stran metali,« so govorile naše mame. Tako pravimo tudi mi. Škoda bi bilo namreč zavreči vse te dobrote, ki jih lahko z nekaj izvirnimi idejami spremenimo v nove sestavine za pomladno osvežitev naših jedilnikov.
Kako porabiti velikonočno šunko?
Če vas je zaneslo pri količini šunke, predlagamo, da iz ostankov pripravite katerega od naslednjih receptov:
Malce svežine se v dneh po praznikih še kako prileže! Zeleno juho bomo razdelili v skodele in jo postregli z ostanki mesnin (šunke, krače ali drugih), ki smo jih narezali na trakce.
Za velikonočni prigrizek s hrenovim nadevom boste seveda uporabili preostanek svežega hrena in nekaj pirhov, napolnite pa ga lahko s poljubnimi mesninami – preostankom velikonočne šunke, prekajenim in kuhanim govejim jezikom, domačim klobasami, svinjsko pečenko, mesnato slanino ali drugimi prekajenimi mesninami.
Brez težav bi se navadili na pozne, krepke zajtrke, mar ne? Po veliki noči lahko v meni za zajtrk vključimo tudi slane palačinke, ki jih napolnimo z ostanki šunke.
:::
Naslovna fotografija: blizniak / Pixabay
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.