Koktajli iz domačega bara
Poleg prigrizkov in sladic so koktajli bistvo decembrskih zabav
piše: Barbara Slivnik
Članek je objavljen na Dober tek
Razširite svoja obzorja in se pozabavajte s koktajli za veselo družbo. Ne tako, da bi vas zjutraj bolela glava, temveč tako, da odkrijete mavrico okusov, barv in tekstur resnično čarobnega sveta miksologije.
Miksologija za začetnike
Če vas mikajo koktajli, je nekaj uporabnih nasvetov z nami delil Dominik Gobec, ki je svoje veščine kombiniranja okusov in priprave koktajlov pilil v številnih domačih ter tujih barih in restavracijah. Bil je tudi idejni vodja programa pijač v restavraciji Milka, ki ima dve Michelinovi zvezdici. Danes kot svetovalec sodeluje s številnimi gostinskimi obrati, ki si želijo gostom ponuditi najboljše koktajle in druge napitke, ter sooblikuje program Brine, ljubljanskega festivala koktajlov in miksologije.
Katere tri vrste alkohola ne smejo manjkati v domačem baru?
Za splošno rabo oziroma za pivce, ki so jim všeč klasične kombinacije, bi predlagal dober džin, viski in vodko, ki se spet bolj uveljavlja pri pripravi koktajlov. Sam imam doma vedno tudi rdeči vermut in kakšno grenčico, da si lahko pripravim negroni.
Koliko različnih kozarcev potrebujemo?
Za začetek povsem zadošča širši nižji kozarec, ki ga uporabljamo za vodo, še posebno, če je iz tanjšega stekla, saj je pri okušanju koktajla pomemben tudi občutek na ustnicah in v ustih.
Je bolje ohladiti pijačo ali uporabljati led?
Za pristno izkušnjo priprave koktajlov je bolje imeti doma led, velikost ledu pa pri tem ni pomembna. No, zdrobljeni led se uporablja vse redkeje. Z ledom se tudi bolj zabavamo, pilimo tehniko, tako nastane pravi obred. Koktajle lahko seveda pripravljamo tudi z ohlajenimi pijačami, vendar pa jim je treba zaradi zagotavljanja pravega razmerja okusov pogosto dodajati vodo. Pri tem je treba biti precej natančen, saj je vode hitro preveč ali premalo. Zato jo je pred dodajanjem priporočljivo tehtati, s tem pa izgubimo nekaj tiste čarobnosti, ki spada k pripravi koktajlov.
Brez katerih dodatkov pri pripravi koktajlov ne gre?
V koktajle lahko dodamo skoraj vse, kar si želimo. Ključno vlogo pri domači miksologiji imajo kakovostne brezalkoholne pijače za mešanje, zelo vsestranski so citrusi, predvsem pa bi predlagal čim več eksperimentiranja z najrazličnejšimi zelišči in začimbami. Mešanje z različnimi grenčicami in likerji pa že zahteva nekoliko več izkušenj in predvsem poznavanja zakonitosti sestavljanja pijač.
Ali je uporaba mešalnika za koktajle nujna?
Shakerja nujno ne potrebujemo, ga je pa seveda zabavno imeti. Koktajl dobro premešamo tudi v plastični posodici za shranjevanje hrane ali shakerju za proteinske napitke, uporabimo pa lahko tudi blender. Dober nasvet je, da v blender dodamo eno ali dve ledeni kocki in mešamo, dokler se ropotanja kock ne sliši več. Ima pa shaker seveda svoje prednosti, predvsem pri zagotavljanju ustrezne temperature pijače. Predlagal bi nakup dvodelnega shakerja, saj je preprostejši za uporabo.
Katera vrsta alkohola bo vedno v trendu?
Viski. Postrežemo ga lahko samega, hkrati pa se pojavlja v res veliko koktajlih oziroma obstajajo različice klasičnih koktajlov, pri katerih uporabimo viski: viski soda, viski sour, old fashion, smoke and mirrors, ki ima podobno osnovo kot mojito, le da uporabimo viski, pa boulevardier, ki je zelo podoben negroniju.
Koktajli v bližnji prihodnosti – kaj lahko pričakujemo na področju miksologije?
Mislim, da lahko pričakujemo več koktajlov z manjšo vsebnostjo alkohola. V zadnjem času je zrasla priljubljenost brezalkoholnih koktajlov, klasike bodo vedno prisotne, veliko prostora pa je še pri razvoju koktajlov, ki so po stopnji alkohola bliže vinu. Za primer, dober roze lahko podaljšamo s proseccom in mu dodamo sveža zelišča, da dobimo osvežujoč, lahkotnejši koktajl.
Koktajli iz domačega bara: recepti
Ledeni kir – vodka, sorbet iz malin ali črnega ribeza in peneče vino
Hedgerow royale – peneče vino, sloe gin, češnjevo žganje in vejica rožmarina
Grenivkin spritz – grenivkin sok, aperol, peneče vino in grenivkina lupinica
Kokosov fizz – kokosov rum, kokosova voda, limetin sok in peneče vino
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.