Zbrali smo nekaj osnovnih nasvetov, kako od začetka do konca organizirati popolno božično pojedino.
-
Načrtovanje – prvi koraki
- Seznam gostov: Prvi korak je določiti število gostov in preveriti njihove prehranske preference. Bodite pozorni na alergije, diete (npr. veganska, brezglutenska prehrana) ali posebne želje.
- Razdelitev prostora: Prepričajte se, da imate dovolj prostora za udobje vsakega gosta.
- Časovni okvir: Določite uro začetka in predvidite časovne intervale za predjedi, glavno jed in sladico. Pri večjih skupinah lahko pojedina traja dlje, zato to upoštevajte pri pripravi.
-
Hrana – količina
Element, ki ga velikokrat narobe ocenimo, je količina hrane. Pri načrtovanju ne pretiravajte, a raje pripravite nekoliko več kot premalo. Običajno je priporočljivo načrtovati približno 4-5 prigrizkov na osebo, za glavne jedi 200 do 300 gramov hrane na osebo, za priloge 150 do 200 gramov, za sladice pa vsaj eno porcijo na gosta. Ostanki praznične hrane naj bodo čim manjši, niso pa nujno problem – prej priložnost za okusen obrok naslednji dan.
-
Prigrizki – Ob velikem ne pozabite na majhno
Praznike pogosto zaznamujejo veličastne jedi, a resnično čarobnost jim dodajo majhne kulinarične mojstrovine. Predjedi in prigrizki so odličen način, da gostje začnejo uživati takoj, ko prispejo, priročni pa so tudi sproščeno nadaljevanje po glavni jedi, ko se želimo še nekoliko posladkati in podaljšati skupno veselje. Nekaj idej:
- Topli prigrizki: Mini vol-au-vent z različnimi nadevi (sir, špinača, piščanec).
- Hladne predjedi: Caprese nabodala, dimljeni losos na kruhkih, raznovrstna solata ali prigrizki z avokadovo kremo.
- Praznični piškoti: Raznovrstni piškoti in majhne slaščice v prazničnih oblikah.
Simpatičen in hiter je tudi spodnji recept za sladko pečeno smrečico, ki bo v veselje tako otrokom kot odraslim:
(Sestavine smo nabrali v Eurospinu Slovenija.)
Za svež zaključek gostije lahko postrežete tudi sadni krožnik. Ne pozabite tudi na ustrezne alternative za goste s prehranskimi omejitvami in dietami.
-
Ambient – Poskrbite za prijetno vzdušje
Vzdušje je tisto, kar naredi praznično večerjo nepozabno. Lepo okrašena miza s prazničnim prtom, svečniki in drobnimi dekoracijami, kot so vejice smreke ali drobna darilca za goste, bo ustvarila pravo praznično razpoloženje. Mehka osvetlitev in tiha praznična glasba v ozadju bosta poskrbeli za dodatno toplino. Poskrbite tudi za udobje gostov – vsak naj ima dovolj prostora za sedenje in gibanje za mizo.
-
Aktivnosti – Kaj, če se večer zavleče?
Gostom lahko večer popestrite z drobnimi aktivnostmi, če se večerja zavleče.
- Družabne igre: Lahke igre, kot so ugibanje besed, kvizi ali igranje kart, bodo razvedrile goste. Priredite lahko tudi majhen božični srečelov.
- Zgodbe in tradicije: Povejte zgodbe o praznikih ali se spomnite preteklih zabav.
- Foto kotiček: Ustvarite kotiček za praznične fotografije, kjer se gostje lahko zabavajo.
-
Postrežba
Pri postavitvi mize in razporeditvi jedi upoštevajte število gostov in razpoložljiv prostor. Če gostite večjo skupino, je samopostrežni način lahko odlična rešitev. Na ločeni mizi ali ob strani uredite postajo s hrano, kjer si gostje sami izberejo jedi in priloge po želji. To zmanjša pritisk na gostitelja in gostom omogoči, da uživajo v sproščenem tempu. Pri manjših skupinah pa se lahko odločite za postrežbo po klasičnem načinu, pri čemer razmislite o razporeditvi jedi na sredino mize, da so vsem dostopne.
Majhne podrobnosti ustvarijo velik učinek
Ne pozabite, prazniki so čas, ko majhne podrobnosti naredijo veliko razliko. Ni treba pripraviti popolne pojedine, naj pa vaše delo izžareva ljubezen, pozornost in predanost, ki jo želite nameniti vašim gostom, bodisi družini, prijateljem ali sodelavcem. Z nekaj truda in kreativnosti lahko ustvarite praznično mizo, ki bo goste navdušila – tako z okusi kot s toplim vzdušjem.
Z merico dobre organizacije, zvrhano žlico topline in ščepcem kulinarične ustvarjalnosti bo vaša božična gostija nepozaben dogodek, o katerem bodo gostje še dolgo z veseljem pripovedovali.
_
Vsebino omogoča: Eurospin Slovenija
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.