O definicijah in dilemah smo spregovorili z Vesno Mencej in Vojko Podkrižnik Goličnik iz priznanega podjetja Miele, ki znaten del svoje dejavnosti posveča pečicam. Parne pečice so vsekakor posebne, v trgovinah pa je izbira v zadnjih letih vse širša. Zanimivo je, da smo jih poimenovali pečice, čeprav je postopek priprave jedi v njih pravzaprav kuhanje. Verjetno je imenu botrovala njihova oblika, ki spominja na pečice, ki jih vgradimo v posebno nišo kuhinjskega elementa, le da so povečini vsaj v notranjosti nekoliko manjše.

Kuhanje s paro

V parnih pečicah živila toplotno obdelamo s pomočjo pare, ki nastaja v uparjalniku. Ta omogoča, da se notranjost pečice zelo hitro segreje, zato lahko živila že po kratkem času vstavimo v pečico. Zaradi posebne razporeditve in usmerjenosti šob para pod visokim tlakom prodira v notranjost pečice, kjer enakomerno kroži okoli posod za kuhanje. Pri kuhanju s paro živila ohranijo svojo barvo, okus, aromo, teksturo in hranilne snovi. Zaradi nenehnega mešanja pare z zrakom parna pečica ves čas ohranja isto temperaturo, odsotnost temperaturnih slojev in nihanja temperature pa omogoča enakomerne rezultate.

Miele parna pečica sous vide

»Vrhunske parne pečice so tako natančne, da jih lahko uporabljamo tudi za tehniko sous vide, kjer je konstantna temperatura ključna,« je pojasnila Vesna Mencej

Vse parne pečice so opremljene s posodo za vodo. Za kuhanje se uporablja sveža voda iz vodovodnega omrežja. Nekatere visokokakovostne parne pečice so opremljene s fiksnim vodnim priključkom. Pri teh dotok in odtok delujeta samodejno, pa tudi kondenzat se avtomatsko odvaja iz pečice, kar je pri vsakdanjem kuhanju posebej praktično.

Komu je namenjena parna pečica

»Prav vsem,« sta potrdili sogovornici. Seveda potencialnim uporabnikom vedno svetujemo, da premislijo, kakšne so njihove navade in življenjski slog ter kaj v resnici potrebujejo – morda je to samo parna pečica, morda jim bo bolje služila parna kombinirana pečica, o kateri pišemo v nadaljevanju, nekateri bodo izbrali obe. »Nakup parne pečice ni smiseln, če bomo v njej le dvakrat tedensko soparili brokoli in korenček. Omogoča namreč izredno širok spekter uporabe, saj lahko v njej kuhamo najrazličnejša živila, od popolnih mehko kuhanih jajc do rib, vkuhavamo, sočimo, odtaljujemo zamrznjena živila, steriliziramo posodice, celo ponovno utekočinimo kristaliziran med. Res pa je, da se mora uporabnik tega malo privaditi,« je razložila Vesna Mencej.

Prihrani čas in prostor

Parna pečica lahko skoraj povsem nadomesti kuhališče, saj je v njej mogoče pripraviti večino jedi, ki bi jih sicer pripravljali na štedilniku. V manjših kuhinjah je to tudi dodana vrednost, saj lahko tako zmanjšamo velikost kuhališča. Nekateri modeli parnih pečic vključujejo tudi posebne programe, ki omogočajo celo avtomatsko pripravo celega menija. Tako lahko drugo nad drugo razvrščamo različna živila ob različnih časih (denimo lososa, krompir in blitvo), vsa pa bodo pripravljena hkrati – pri tem nas pečica vodi tudi z mobilno aplikacijo.

Miele parna pečica

Sopara in klasična peka

»Parne kombinirane pečice so trenutno največji hit,« sta povedali sogovornici. Pri teh gre za nadgradnjo parne pečice na način, da združuje elemente parne in klasične pečice. Seveda tudi pri teh na trgu obstajajo bolj in manj tehnološko dovršeni modeli. Nekateri osnovnejši tipi bodo tako povsem zadoščali manj zahtevnim uporabnikom, ki občasno pripravijo kakšne štruklje ali na sopari skuhajo zelenjavo. Visokokakovostni modeli pa bodo zadovoljili tudi največje kulinarične navdušence, ki se ne bojijo eksperimentiranja in preizkušanja novih postopkov. Parno kombinirano pečico lahko namreč uporabljamo samo kot parno ali samo kot klasično, glavna prednost pa je seveda kombiniranje obeh pristopov. Tako lahko sami določimo temperaturo in stopnjo vlage ali pa izberemo katerega od obstoječih avtomatskih programov in dosežemo najboljše rezultate.

»Večina uporabnikov ne izkoristi potenciala, ki ga ponujajo pečice in drugi aparati, saj jih uporabljajo tako, kot so vajeni že leta. Ključno pa je ravno podrobno spoznavanje novih funkcionalnosti,« je povedala Vojka Podkrižnik Goličnik.

Parna kombinirana pečica živilom hkrati zagotavlja visoko temperaturo in ustrezno vlažnost. Če se recimo lotimo priprave pečenke v visokokakavostni parni kombinirani pečici, je smiselno uporabiti program avtomatskega pečenja. Ta se bo začel s klasično peko pri visoki temperaturi, v naslednjem koraku pa bo dodal paro. Tako bo meso ostalo sočno, pečenko pa bo obdajala hrustljava skorjica. Ves čas priprave pečenke bo pametna pečica s posebnim termometrom spremljala izbrano središčno temperaturo mesa in tako zagotovila ustrezen čas priprave. Edina morebitna pomanjkljivost parnih kombiniranih pečic je, da ne dosegajo temperatur, višjih od 250 °C, saj morajo zaradi funkcije parne pečice nujno imeti gumijasto tesnilo, ki višjih temperatur ne bi preneslo. »A če nismo strastni picopeki, te pomanjkljivosti verjetno niti ne bomo opazili,« je dodala Vesna Mencej. so trenutno največji hit,« sta povedali sogovornici. Pri teh gre za nadgradnjo parne pečice na način, da združuje elemente parne in klasične pečice. Seveda tudi pri teh na trgu obstajajo bolj in manj tehnološko dovršeni modeli. Nekateri osnovnejši tipi bodo tako povsem zadoščali manj zahtevnim uporabnikom, ki občasno pripravijo kakšne štruklje ali na sopari skuhajo zelenjavo. Visokokakovostni modeli pa bodo zadovoljili tudi največje kulinarične navdušence, ki se ne bojijo eksperimentiranja in preizkušanja novih postopkov. Parno kombinirano pečico lahko namreč uporabljamo samo kot parno ali samo kot klasično, glavna prednost pa je seveda kombiniranje obeh

Klasična peka s paro

Nekatere klasične pečice imajo vgrajen generator pare, ki v pečico med klasično peko dodaja paro. Tu ne gre za kuhanje na sopari, saj se postopek pomembno razlikuje od priprave jedi v parni pečici. Pri takšnih pečicah gre le za posodobljen način peke, pri kateri za optimalno vlažnost med peko poskrbimo tako, da na dno pečico dodamo posodo z vodo.

Miele parna pečica čiščenje

Kaj pa čiščenje

Čiščenje parnih pečic je zaradi notranjosti iz nerjavečega jekla razmeroma preprosto. Po vsaki uporabi je notranje površine ohlajene pečice treba popivnati z gobico in do suhega obrisati. Priporočljivo je, da parno pečico pustimo priprto, da se ustrezno prezrači in se v njej ne zadržuje vlaga, prav tako je treba vedno odliti vodo iz rezervoarjev. Poleg tega moramo iz parnih pečic občasno odstraniti ostanke vodnega kamna s posebnim čistilom in uporabo posebnega programa (podobno kot pri sodobnejših kavomatih). Seveda je iz pečic občasno treba odstraniti tudi ostanke hrane in maščobo. Najnovejši modeli sodobnejših parnih kombiniranih pečic imajo posebne programe za učinkovito samodejno čiščenje, pri katerih mešanica vode in inovativnega čistila odstrani celo najtrdovratnejšo umazanijo in poskrbi za bleščeče čisto notranjost pečice.

OZNAKE