Piščančja kremna juha
Piščančja kremna juha
Recept je objavljen v reviji Dober tek, junij 2013
ČAS PRIPRAVE: 1 ura 10 min + ohlajanje
KOLIČINA: za 8 oseb
ZAHTEVNOST: Preprosto
Sestavine
- 1 kg piščančjih stegen brez kože (iz proste reje)
- 1 žlica olja
- 3 dl suhega belega vina
- 2 veliki čebuli
- 4 stebla stebelne zelene
- 2 majhna pora
- 2 korenčka
- 2 vejici timijana
- 2 lista lovora
- ½ žličke popra (belega ali črnega, po želji)
- 1 žlička soli
- 1 žlica moke
- 3 dl smetane za kuhanje
- lističi timijana za posip
Priprava
Jušno zelenjavo očistimo, po potrebi olupimo in narežemo na večje kose. Piščančja stegna položimo v veliko kozico z neoprijemljivim dnom in jih na nizki temperaturi nekaj minut pražimo, da spremenijo barvo. Večkrat jih obrnemo. Meso lahko pražimo tudi brez olja, če je temperatura dovolj nizka. V kozico vlijemo vino, zvišamo temperaturo in hitro prevremo, da alkohol izhlapi. Dodamo jušno zelenjavo, dišavnice, sol in poper. Zalijemo z 2 l vrele vode, kozico pokrijemo in kuhljamo približno 45 minut, da se meso in zelenjava skuhata do mehkega. Iz juhe vzamemo lovor in timijanove vejice, nato pustimo, da se juha hladi pol ure.
Iz ohlajene juhe vzamemo stegna in meso ločimo od kosti. Prihranimo 15 dag mesa, preostalo meso pa vrnemo v juho. Jed gladko zmešamo s paličnim mešalnikom in vrnemo na ogenj.
Smetano zmešamo z žlico moke in nekaj zajemalk juhe, nato zmes vlijemo v preostalo juho. Ob stalnem mešanju jo zavremo, da se zgosti. Po potrebi jo lahko še enkrat zmešamo s paličnim mešalnikom. Prihranjeno meso sesekljamo in vmešamo v juho, pred postrežbo pa jo posujemo s timijanovimi lističi.
© Salomon d. o. o., 2024.
Vse pravice pridržane.
Revija Dober tek je odlična kulinarična revija s preizkušenimi recepti. Eno najbolj branih kulinaričnih revij v Sloveniji sta leta 1995 ustanovila Darko in Zdenka Petelin, danes pa njuno tradicijo nadaljuje hči Urška Petelin, ki z zavzeto ekipo vsak mesec poskrbi za svežo zbirko receptov in obilico pestrih vsebin za sladokusce. V uredništvu revije Dober tek izdajamo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, kulinariko pa z bralci v praksi delimo tudi z organizacijo kuharskih tečajev, delavnic, degustacij in kulinaričnih izletov.
Uspešno sodelujemo tudi s številnimi podjetji, za katera pripravljamo kulinarične vsebine, kot so promocijska besedila, recepti, fotografije in videorecepti za posebne projekte in tematske publikacije, ter organiziramo dogodke in tiskovne konference.