Marelični cmoki iz krompirjevega testa

Marelični cmoki iz krompirjevega testa
Recept je objavljen na Revija Dober tek
KOLIČINA: 8 cmokov
ZAHTEVNOST: Preprosto
Sestavine
- 500 g kuhanega krompirja (v oblicah)
- 50 g pšeničnega zdroba
- 30 g masla
- 2 rumenjaka
- 150 g moke
- sol
nadev
- 8 zrelih marelic
- 8 kock sladkorja
maslene drobtine
- 3 žlice masla
- kristalni sladkor
- drobtina
- sladkor v prahu za posip (po želji)
Priprava
V oblicah kuhan krompir olupimo, ko je še vroč, in ga prepasiramo. Dodamo zdrob, maslo, rumenjaka, moko in malo soli ter zamesimo testo (gnetemo ga z rokami), nato ga pustimo nekaj časa počivati. Oblikujemo ga v svaljek, razrežemo na 8 enako debelih kosov in jih sploščimo.
Marelicam ostranimo koščice, v vsako vstavimo kocko sladkorja in zavijemo v testo. Cmoke polagamo v rahlo osoljeno vrelo vodo in kuhljamo 15 minut.
V ponvici razpustimo maslo in na njem popražimo sladkor in drobtine. Marelične cmoke s penovko poberemo iz vode, odcedimo in povaljamo v maslenih drobtinah. Po želji jih posujemo s sladkorjem v prahu in takoj ponudimo.
Zabela
Namesto da cmoke zabelimo z maslenimi drobtinami, jih lahko posujemo z mešanico maka in sladkorja.
Nasvet
Krompirjevo testo zgnetemo čim hitreje, sicer bo premehko in se ga ne bo dalo oblikovati.
Dobro je narediti najprej en cmok za preizkus: če je testo premehko, mu dodamo še malo ostre moke ali zdroba, če je pretrdo, pa malo stopljenega masla.
Krompirjevo testo lahko nadevamo tudi z drugim sadjem – če imamo majhne sadeže, kot so češnje, oblikujemo manjše cmoke. Uporabimo lahko tudi zamrznjeno sadje. Odlični pa so tudi slani cmoki, na primer s klobaso, mesom ali zelenjavo!
© Dedal d. o. o., 2021.
Vse pravice pridržane.
Založba Dedal je bila ustanovljena leta 1991 v Ljubljani. Zaradi naše velike ljubezni do živali smo najprej začeli izdajati revijo Moj pes, prvo slovensko revijo o živalih, in knjige s področja kinologije. Leta 1995 smo natisnili prvo številko kulinarične revije Dober tek, ki je danes vodilna na svojem področju in eden najbolj branih kulinaričnih mesečnikov v Sloveniji. V uredništvu revije Dober tek nastajajo tudi kuharske knjige in posebne tematske izdaje, ki so postale prodajne uspešnice. Da pa ne bi bili »le« založniki in bi kulinariko z bralci delili tudi v praksi, organiziramo tudi kuharske tečaje, vinske delavnice, zanimive degustacije in se z bralci odpravljamo na kulinarične izlete.
Obenem ustvarjamo kulinarične vsebine, publikacije in kulinarične dogodke za podjetja.